brać (dostać, wziąć) w łapę - przyjąć korzyść majątkową; wziąć łapówkę: Policjanci są na całym świecie tacy sami; jedni biorą w łapę, inni nie, jedni piją, inni nie, jedni nie potrafią złapać nawet zwykłego złodzieja marchewki, inni łapią najgroźniejszych przestępców ze świetnie zorganizowanych gangów.
dać w łapę (też: posmarować komuś rękę, łapę) - dać komuś łapówkę, przekupić kogoś, skorumpować: Powinien już dawno zgnić w więzieniu, ale doskonale wiedział, któremu sędziemu trzeba dać w łapę. Reszta jest oczywista, posmarował właściwą rękę i znalazł się na wolności "z braku dowodów".
kłaść (położyć) na czymś łapę (rękę) - zagwarantować sobie prawo własności do czegoś; przywłaszczyć coś sobie; zagarnąć coś dla siebie; zabrać: Ten dom naprawdę mu się podobał. Już niemal podjął decyzję o kupnie, gdy zobaczył tabliczkę "SPRZEDANE". Zrozumiał, że po raz kolejny ktoś szybciej położył łapę na rzeczy, która go interesowała.
spaść (spadać) na cztery łapy - wychodzić cało z niebezpieczeństwa, z trudnych sytuacji: Bałbym się, gdyby chodziło o kogoś innego, ale o niego możemy być spokojni - to szczęściarz, zawsze spada na cztery łapy.
żyć z kimś na kocią łapę - żyć z kimś w konkubinacie (bez zawartego związku małżeńskiego): Nie możemy li- czyć na życzliwość proboszcza. Nie ma raczej co liczyć - w domu nas nie odwiedzi, żyjemy przecież na kocią łapę.
wpaść w czyjeś łapy - znaleźć się w czyjejś mocy, dać się złapać: Po długich poszukiwaniach gangster wreszcie wpadł w łapy policji.