chłop jak dąb, niczym dąb - o wysokim, przystojnym mężczyźnie. Mateusz Gołąb, bohater powieści Chłopi, tak został scharakteryzowany: "Chłop był rozrosły jak dąb, mocny, dufający w siebie i przez to tak harny i nieustępliwy, że mało kto się go nie bojał".
chłop prosty jak świeca - o wysokim, trzymającym się prosto mężczyźnie. Tak został opisany w powieści Chłopi Jambroży: "Jakoż i przyszedł zaraz dziad może stuletni, prosty jak świeca, choć o nodze drewnianej i o kiju; twarz miał suchą, pomarszczoną jak kartofel na zwiesnę i szarą takąż, wygoloną i pociętą szramami, włosy białe jak mleko kosmykami opadały mu na czoło i kark, bo był z gołą głową".
chłop na schwał - o dobrze zbudowanym, przystojnym mężczyźnie: Maciek to chłop na schwał, na pewno bardzo nam pomoże przy przeprowadzce, zwłaszcza przy wynoszeniu tej ciężkiej komody.
kawał chłopa - o silnym, mocnym mężczyźnie: Ależ z niego kawał chłopa!
na chłopski rozum - prosto, w sposób mało skomplikowany: Tłumaczysz mi i tłumaczysz, dlaczego Marek dotąd nie zadzwonił, a przecież, na chłopski rozum, on po prostu ma kogoś innego.
chłop w chłopa - o grupie przystojnych, silnych mężczyzn: Przed bramą fabryki stało wielu zasępionych mężczyzn, chłop w chłopa potężnych, wysokich, silnych.
chłopek-roztropek - ktoś o skromnym wykształceniu, bazujący na własnych doświadczeniach życiowych, lubiący się wymądrzać, dużo mówić, dyskutować: Wiesz, Jurek to taki chłopek-roztropek, niby wie niewiele, ale zawsze wyjdzie na swoje.
swój chłop - ktoś godny zaufania, porządny: Jarek to swój chłop, jest bezinteresowny i zawsze można na niego liczyć.