Dąb Bartek  - Dąb Bartek – jeden z najstarszych w Polsce dębów rosnący na terenie Zagnańska. Wiek drzewa jest bliżej nieokreślony i do dziś trwają w tej sprawie spory wśród naukowców. Najbardziej śmiałe prognozy dają „Bartkowi” prawie 1000 lat. Od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody. Dąb Bartek” jest najpotężniejszym spośród rosnących obecnie drzew tego gatunku w Polsce. Obwód pnia przy ziemi wynosi blisko 14m, wysokość 30m a rozpiętość korony 20x40m.

Kamieniołom Zachełmie  - nieczynny kamieniołom dolomitów położony w miejscowości Zagnańsk  o którym zrobiło się głośno w 2010 roku , kiedy dokonano tam przełomowego odkrycia -  znaleziono tropy tetrapoda. Tropy należały do tetrapoda, który wyszedł tu z płytkiego morza na ląd 395-397 mln lat temu, a więc był starszy o sto kilkadziesiąt milionów lat od najstarszych dinozaurów. Obecnie część śladów została zabezpieczona, jednakże niektóre z nich wciąż można zobaczyć  na południowej ścianie kamieniołomu. Dzięki znalezisku z Zachełmia wiadomo, że tetrapody poruszały się podobnie do salamander na czterech łapach zaopatrzonych w dobrze wykształcone palce.  Wnioski z badań opublikowano w 2010 roku na łamach jednego z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych – „Nature”.

Rezerwat Kadzielnia : Kadzielnia to charakterystyczne dla krajobrazu Kielc wzgórze, o wysokości 295 m npm. Tworzące Kadzielnię wapienie wydobywano od XVIII wieku. Po zaprzestaniu działalności kamieniołomu w 1962 roku, zagospodarowano Kadzielnię dla celów rekreacyjno-turystycznych. Kadzielnia to ciekawy obiekt geologiczny. Najwyższa część Kadzielni, zwana Skałką Geologów, uznana została za rezerwat przyrody.