Plemiona Himba zamieszkują północno-zachodnią część Namibii. Himba tak samo jak Masajowie prowadzą koczowniczy tryb życia. Ich plemię powstało dosyć późno, jednakże ich historia⁵  jest tragiczna. Plemię to żywi się przede wszystkim mlekiem i przetworami, które z nich robią. Co wyjątkowo dziwne to ,że jako pierwsza osoba która spożywa mleko jest Wódz. Dopiero potem można go spożywać lub przetwarzać. Dzieje się tak codziennie. Jeśli chodzi o patriarchat  to jest on tutaj o wiele mniejszy niż u Masajów. Każdy z plemienia ma jakąś rolę do wypełnienia. Najstarszy mężczyzna jest wodzem całej społeczności. Reszta mężczyzn zajmuje się zwierzętami,a kobiety zajmują się wioską. Plemię Himba wyróżniają dwie bardzo charakterystyczne rzeczy; Ich sposób pielęgnacji ciała poprzez swoją miksturę⁶ i ich sposób ubioru⁷, który jest dosyć strojny. Aby móc odwiedzić taką wioskę musisz uzyskać zgodę od wodza.

  1. Historia plemia Himba - Ten lud powstał dosyć późno, dopiero w 1870. Ich przeszłość nie była zbyt łatwa, gdyż zostali ofiarą dla niemieckich żołnierzy podczas II wojny światowej, a w latach 80 XX wieku omal nie  wymarli przez długą suszę.
  2. Mikstura Himba - miałam tu na myśli składniki, które mieszają do pielęgnacji ciała. Składniki to maź z tłuszczu mlecznego, popiół, czerwona ochra i proszek roślinny.
  3. Sposób ubioru - tu natomiast miałam na myśli ich ubiór, który wyodrębnia ich od reszty świata. Kilka przykładów; liczne korale. bransolety, obroże, ozdoby z kości i metalu. 

 

Autor tekst: Martyna