Sklepy cynamonowe Bruno Schulz

1.Jak wyglada mieszkanie i miasto?( opis)

2.Jak reaguje ojciec na postać Adeli, Pauliny i Poldzi?

3.Opisz motyw ptaków w "Sklepach cynamonowych"

4.Czego dotyczy traktat o manekinach?

Odpowiedzi (1)

adrianna1999 26.02.2021 09:37

Zgłoś

Mieszkanie było domem niczym nie wyróżniającym się od innych postawionych na rynku. Fasada budynku jest opisana jako pusta i ślepa. W domu mieściły się mieszkania różnych lokatorów. Porównuje się go labiryntu. W mieszkaniu znajdowały się szafy, głębokie kanapy, blade lustra, sztuczne palmy. Mieszkanie było opisane jako zaniedbane. Niektóre mieszkania stały puste, opuszczone przez lokatorów.
Miasto to Drohobycz, na Ukrainie, na wschodnich kresach II Rzeczpospolitej. Przez odkrycie złóż ropy naftowej miasto przeszło rewolucję przemysłową i rozwój cywilizacyjny. Drohobycz został podzielony na dwie części. Pierwszą tradycyjną, gdzie znajdywały się prywatne sklepiki. Druga nowa, zwana "zachodnią" posiadała potężne firmy oraz nowoczesne sklepy. Była symbolizowana ulicą Krokodyli, gdzie tryumfowała nowoczesność. Miasto także jest opisane jako labirynt, gdzie ulice się pojawiają i znikają. Przestrzeń zdaje się falować, rozwijać, rosnąć, kurczyć i znikać. Centralnym punktem miasta jest rynek. Przy ulicach znajdują się sklepy, magazyny, ogrody oraz place i parki. W mieście znajduje się także szkoła oraz teatr.

2. Adelę zaczyna darzyć respektem i interesować się nią bardziej niż własną żoną. Następnie kobieta zyskuje nad nim nieograniczoną kontrolę. Następnie zaczął jej się bać, ponieważ miała na niego niezwykły wpływ
Jeśli chodzi o Poldę i Paulinę, były one szwaczkami. Ojciec zafascynował się ich widokiem, coraz częściej z nimi przebywał przez co zyskiwał ich sympatię. Rozmawiał z nimi a bardziej prowadził monolog opowiadając o jego aktualnych problemach.

3.
3. Ptaki sprowadza ojciec, dla którego z czasem stają się one fascynacją oraz dziełem stworzenia. Z daleka wydają się piękne, jednak po przyjrzeniu widać zdeformowane kreatury, niezdolnymi do życia, które składają się z różnych przedmiotów. Są symbolem braku weny twórczej, niemocy człowieka do tworzenia rzeczy idealnych.

4. Traktat o manekinach - Według ojca człowiek był stworzony na wzór manekina. Dla niego była ważna materia. Uważał, że we wszystkim znajdują się nieznane formy życia. Manekin był obdarzony jakimś wyrazem przez człowieka, którym został uwięziony. Człowiek nadaje materii różne twarze i pozy, a manekiny nocą wyją przez los jaki je spotkał.

1
0

Potrzebujesz pomocy?

XX-lecie (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.