1. Omów wizje zaświatów przedstawione w Trenie X. Na czym polega dramat egzystencjalny ojca, a zarazem renesansowego poety i myśliciela?

Odpowiedzi (1)

Franceshina 25.11.2020 10:09

Zgłoś

W Trenie X Jan Kochanowski odwołuje się do różnych wierzeń i wyobrażeń zaświatów. Zaczyna od chrześcijańskiej wizji niebo, ale potem szuka swojej córki również na mitologicznych Wyspach Szczęśliwych i w łodzi Charona. Stęskniony ojciec pyta Orszulę, czy nie wróciła na ziemie w postaci słowika, a więc rozważa nad możliwością reinkarnacji. Na koniec Kochanowski pyta, czy jego córka jest w czyśćcu, czy wróciła skąd przyszła, czy w ogóle jej już nigdzie nie ma. Autor wzywa ją do siebie, niezależnie gdzie jest, i w jakiej wróci formie, a tym samym ucieka się do wszystkich wierzeń, żeby zwiększyć swoją nadzieję.
Dramat egzystencjalny polega na załamaniu poglądów Kochanowskiego. Renesansowy poeta, wierzący w siłę rozumu i stoicyzm, zostaje postawiony przed ogromną tragedią, która weryfikuje jego światopogląd. Kochanowski nie potrafi pozostać racjonalnym stoikiem po stracie córki i zwraca się w stronę bogów.

0
0

Potrzebujesz pomocy?

Renesans (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.