Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanietego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się dopodanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiegooraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej250 wyrazów.Stanisław WyspiańskiWeseleAKT I, SCENA 36POETA, RACHELRACHELPatrz pan różę na ogrodzieowitą w chochoł ze słomy;przed tą pałubą1 słomianąposkarżę się mej poezji;wyznam, jakich się herezjinasłuchałam;jak się jęto kąsać, gryźćmnie, com przyszła zakochana! –Zmówię chochoł, każę przyśćdo izb, na wesele, tu –może uwierzycie mu,że prawda, co mówi Rachela.POETAPani na imię Rachela –RACHELCzy to postać rzeczy zmienia?POETAAch, pani się zarumienia; –cieszę się pani imieniem –sproś pani, jakich chcesz, gości –imię pani tak liryczne…RACHELPrawda, śliczne – –a teraz proszę Miłościwysłuchać. –Chcę poetycznościdla was i chcę ją rozdmuchać;zaproście tu na WeselePOETAI chochoła!RACHELJuż pan wierzy?!Już to pana zajęło:słoma, zwiędła róża, noc,ta nadprzyrodzona Moc.POETAMoże być weselna fetana wielką skalę! […]AKT II, SCENA 9POETA, RYCERZRYCERZZbieraj się, skrzydlaty ptaku,nędzarzu, na koń, na koń,przepadnie przekleństwo, męka!POETACo mówisz, okropne widziadło,na koń? – gdzie? – jak? […]RYCERZNa koń, zbudź się, ty żak,ty lecieć masz jak ptak! […]POETAZatrząsnął się cały dom...RYCERZA czy wiesz, czym ty masz być,o czym tobie marzyć, śnić?POETASen, marzenie, mara, wid.RYCERZJutro dzień! przede dniem świt!Wiesz ty, czym ty mogłeś być?POETASłowo, Widmo gończe!RYCERZ Zwiastun!!POETAGłos jak marzeń moich piastun;Rycerz, Widmo, urojenieprzyoblekło szatę żywą. […]RYCERZZ dali, hen z zaświatów, z prochów. –Przeszedłem ogień, co pali,przeszedłem zapady lochów.Ścigam, gonię, moc roztrwonię.Niosę dań, orężną dań.POETAW noc ponurych wichrów łkańwstajesz z lochów, z prochów, skał...RYCERZNa głos mój ty będziesz drżał:Grunwald, miecze, król Jagiełło! […]Tam to jest!! Olbrzymów dzieło;Witołd, Zawisza, Jagiełło,tam to jest!! […]Ofiarnica –tam leć – tam chodź, tam leć!!!brać z tej zbrojowni zbroje,kopije, miecz i szczyti stać tam wśród krwi,aż na ogromny głosbladością się powlecze świt,a ciała wstaną,a zbroje wzejdąi pochwycą kopije, i przejdą!!! […]POETAZa przyłbicą pustość, proch;w oczach twoich czarny loch,za przyłbicą Noc;zbroja głuchym jękiem brzękła.RYCERZMiecz, miecz, siła nieulękła;patrzaj w twarz, patrzaj w twarz;ty mnie znasz.POETA Ktoś jest?RYCERZ Moc.POETA– – Przyłbicę wznieś!RYCERZRękę daj.POETA Duszę weź.RYCERZPatrz!!POETAŚmierć – – – Noc!

Odpowiedzi (1)

sunflowers_study

sunflowers_study

Nadzieja Bryka

sunflowers_study 19.11.2020 10:32

Zgłoś

Teza: Elementy fantastyczne zmieniają sens tekstu i nadaje mu baśniowego charakteru. Mają one ukryte znaczenie.

1.Rachela zaprasza Chochoła do domu. Jest ona inicjatorką przyszłych baśniowych wydarzeń. Dziewczyna ma poetycką duszę i nadaję inny sens wesela. Poeta tworzy dekadentyzm za pomocą swojej poezji. Rycerz ma mu przypomnieć, że jego teksty powinny mieć większy sens i wzywać do walki.

2.Stanisław Wyspiański poprzez elementy fantastyczne ukrywa motyw uśpienia kraju. Przykładem jest "chocholi taniec", który odzwierciedla marazm całego raju. W ten sposób autor wzywa cały naród do walki. Krytykuje tez ich brak działania.

3. "Balladyna". dramat Juliusza Słowackiego został napisany w XIX wieku, czyli wtedy gdy Polska była pod okupacją, a sam autor był na wygnaniu. Historia władcy, który źle rządził i został ukarany może być nawiązaniem do ówczesnej sytuacji politycznej. Na koniec Balladyna ginie z rąk natury, jest to element fantastyczny. W ten sposób autor mówi, że każdego oprawcę i mordercę dopadnie sprawiedliwość.

0
1

Potrzebujesz pomocy?

Materiały do matury (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.