Przejdź na stronę główną Interia.pl

Bunt-siła destrukcyjna czy twórcza ? Rozwiąż problem i uzasadnij swoje zdanie odwołując się do Antygony Sofoklesa oraz innych tekstów kultury. Mogły mi ktoś podać chociaż do czego mam się dokładnie odnieść ?!

 

 

Odpowiedzi (1)

joanna24 29.11.2018 10:23

Zgłoś

-Albert Camus (Dżuma) stwierdził któregoś dnia, że: Aby istnieć człowiek musi się buntować (...). - możesz to wykorzystać do wstępu

-Możesz dać przykład Adama i Ewy jako przykład buntu jako siły destrukcyjnej. Wiadomo, że ich bunt skończył się źle.

W Antygonie motyw buntu jest wyraźnie zaznaczony. Protest głównej bohaterki, Antygony, będącej przedstawicielką przeciwstawnych racji do tych, które reprezentuje jej władca, doprowadza do tragedii. Jednak jest ona słuszną buntowniczką. Broni praw boskich, nakazujących ostatnią posługę względem zmarłych. Przeciwstawia je nakazowi króla, Kreona, który zakazał pochować jednego z braci Antygony, Polinejkesa, uznając go za zdrajcę. Antygona nie jest władcą państwa, nie musi kierować się dobrem społecznym, może, jako prywatna osoba, aktywnie domagać się wypełniania praw, w które wierzy. Nawet, jeżeli miałoby się to wiązać z poważnymi konsekwencjami - za złamanie zakazu czekała sprawcę kara śmierci (zamurowanie w grocie).
https://www.bryk.pl/wypracowania/jezyk-polski/motywy/679-bunt-motywem-literackim.html tutaj znajdziesz wiele przykładów do których możesz się odnieść :)

0
0

Potrzebujesz pomocy?

Antyk i Biblia (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.