być z kimś po słowie - być zaręczonym: Odwołałem go na bok i wytłumaczyłem mu, że to moja Anka, że jesteśmy po słowie i że w związku z tym nie powinien więcej zapraszać jej do kina. Zrozumiał, pokiwał w zadumie głową i wreszcie złożył mi gratulacje.
łamać (złamać) słowo - nie dotrzymywać (nie dotrzymać) obietnicy; postąpić wbrew wcześniejszym deklaracjom, przysięgom: Nie ufał temu człowiekowi, ponieważ wiedział, że dla niego złamanie słowa to drobiazg. Kilku z jego znajomych zawiodło się już na Macieju, a on nie chciał być następnym naiwnym.
mocne słowo - dobitna wypowiedź; zdecydowane zajęcie stanowiska w jakiejś sprawie: To było mocne słowo, zwłaszcza że wypowiedziane przez premiera. Ale, jak to zwykle bywa, zaważyło na kształcie dyskusji. Dla wszystkich stało się jasne, że rząd opowie się za wprowadzeniem wiz dla naszych wschodnich sąsiadów.
nie powiedzieć (jeszcze) ostatniego słowa - o artyście, który zamierza stworzyć coś bardziej znaczącego niż tworzył dotychczas; nie zrezygnować z zaistnienia w jakiejś dziedzinie (najczęściej związanej z twórczością); trzymać w zanadrzu jakieś dzieło, jakąś artystyczną wypowiedź: Jestem przekonany, że zespół Ich Troje nie powiedział ostatniego słowa, że jeszcze nieraz będziemy mieli okazję słuchać piosenek w wykonaniu pana Wiśniewskiego.
trzymać kogoś za słowo - przypominać komuś o złożonej obietnicy; pilnować kogoś, by wywiązał się ze złożonych deklaracji, obietnic, danego słowa: Pamiętaj, co obiecałeś. Trzymam cię za słowo i ufam, że nie zawiedziesz oczekiwań tak licznie przybyłej tu dziś publiczności i wykonasz salto śmierci bez zabezpieczeń. W przeciwnym razie będę zmuszony polecieć ci po pensji.
wpadać (wpaść) komuś w słowo - zwtrącać się do czyjejś wypowiedzi; przerywać komuś wypowiedź: Przepraszam bardzo, ale ja w ten sposób funkcjonować nie mogę, ten pan ustawicznie wpada mi w słowo. Nie mogę sklecić jednego pełnego zdania, żeby on nie wypowiedział trzech swoich, w dodatku coraz bardziej nie na temat.