biegać (latać) jak kot z pęcherzem - gorączkowo biegać gdzieś bez celu; poruszać się szybko, ale chaotycznie; kręcić się niespokojnie, nerwowo: Kiedy w szkole rozeszła się wiadomość, że odwiedzi nas reżyser filmowy, Magda biegała jak kot z pęcherzem od jednej koleżanki do drugiej i radziła się, jak powinna wyglądać, żeby zostać zauważona i zaangażowana do filmu.
• W przypadku tego powiedzenia chodzi o częstą na wsi zabawę, polegającą na dręczeniu niewinnego zwierzęcia. Po zakończonym świniobiciu brało się świński pęcherz, który najpierw nadmuchiwano, a później przywiązywano do ogona kotu, znajdującemu się w każdym niemal gospodarstwie. Przerażone zwierzę starało się za wszelką cenę uwolnić.
bawić się z kimś jak kot z myszą (bawić się w kotka i myszkę) - bawić się czyimś kosztem; znęcać się nad kimś słabszym: Odnoszę wrażenie, że Włosi bawią się z nami jak kot z myszą. Nie wiem, czy nie byłoby lepiej, gdyby od razu strzelili nam ze dwa, trzy gole i w ten sposób skrócili cierpienia polskich kibiców.
dostać (mieć) kota (na punkcie kogoś, czegoś) - nadmiernie czymś (kimś) się interesować; mieć obsesję na punkcie czegoś (kogoś); przejawiać chorobliwe zainteresowanie czymś (kimś): Idący ulicą Eugeniusz zaczął nagle drżeć niczym chory na febrę. Piotrek podążył za jego wzrokiem i nagle zrozumiał: biedaczek dostał kota na punkcie najnowszego modelu mercedesa. To smutne, pomyślał przez moment, przecież i tak nigdy nie będzie go stać na taką furę.
kupować kota w worku - dokonać nieprzemyślanej transakcji; podjąć decyzję o kupnie czegoś, czemu się wcześniej nie przyjrzało: Licho mnie podkusiło z tym mieszkaniem! Ale kupiłem kota w worku - podłoga trzeszczy, okna nieszczelne, sufit sypie się na głowę i ściany pękają... tak to jest uwierzyć na słowo pośrednikowi.
(tyle) co kot napłakał - malutko, niewiele: Dzieci z dumą pokazywały, ile udało im się nazbierać poziomek. Tylko mały Krzyś stał cichutko z boku. Nic dziwnego, w koszyczku poziomek miał tyle, co kot napłakał, znacznie więcej znalazło się w jego wiecznie pustym brzuszku.
odwracać (odwrócić, wykręcać, wykręcić) kota ogonem - przedstawiać jakąś sprawę w sposób fałszywy, załgany; bezczelnie kłamać, zrzucając z siebie odpowiedzialność na kogoś niewinnego: Bardzo cię proszę o szczerą rozmowę na ten temat, bez wykręcania kota ogonem. Chcę wiedzieć, kiedy ostatni raz widziałaś się z Rafałem i jaką decyzję zamierzasz podjąć w sprawie naszego dalszego bycia razem.