Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul
pobierzokres w rozwoju człowieka, kiedy gruczoły płciowe rozpoczynają wydzielanie hormonów płciowych. Pod wpływem działania hormonów w organizmie dziewczynki i chłopca zachodzi szereg zmian w budowie ciała, czynnościach niektórych narządów oraz w psychice. Pierwszym objawem dojrzewania jest gwałtowny wzrost ciała oraz zmiany w rysach twarzy i wyglądzie skóry. Twarz szczupleje, rozrastają się kości policzkowe i żuchwa. Powiększa się i grubieje nos, rosną uszy. Gruczoły łojowe i potowe coraz obficiej wydzielają swoje produkty. Pojawia się owłosienie pod pachami i w okolicy łonowej.
Wzmożone wydzielanie testosteronu powoduje u chłopców: pojawienie się zarostu na twarzy; zmianę głosu (mutację); przyrost masy mięśniowej i rozrost kości; zmianę sylwetki (szerokie ramiona); powiększenie się prącia, moszny, jąder; wytwarzanie plemników w jądrach; wytryski nasienia w czasie snu (polucje nocne).
U dziewczynek estrogeny mają wpływ na: rozwój gruczołów mlecznych; rozwój macicy, pochwy, jajowodów; dojrzewanie komórek jajowych; pojawienie się miesiączki; zmianę sylwetki (wąskie ramiona, szerokie biodra).
Dojrzałość płciową, to znaczy zdolność do produkowania komórek rozrodczych dziewczęta osiągają w wieku 12-14 lat, a chłopcy w wieku 15-16 lat. Dojrzałość płciowa nie jest równoznaczna z pełną dojrzałością, gdyż taką osiąga się dopiero w wieku 20-25 lat.
Pojawienie się nowych hormonów we krwi wywołuje u dojrzewającej młodzieży zachwiania równowagi organizmu. W okresie dojrzewania zmienia się zasadniczo psychika dziecka. Do najczęściej występujących psychicznych zmian zaliczyć można: