Podręcznik ,,Bliżej geografii'' str. 27 - 32
Do krajów skandynawkich zaliczane są:
- Norwegia
- Szwecja
- Finlandia
- Dania
- Islandia
Kraje te charakteryzują się:
- słabym zaludnieniem ( największe jest w Danii, 130 osób na 1 km²
- występowaniem zlodowaceń w epoce plejstoceńskiej, która ukształtowała te tereny
- długimi i urozmaiconymi wybrzeżami, licznymi zatokami morskimi, fiordami, jeziorami i rzekami
- Górami Skandynawskimi zajmującymi zachodnią częśc Półwyspu Skandynawskiego
- klimatem umiarkowanym chłodnym
- ciepłymi prądami morskimi
- zdrowymi lasami
- ochroną środowiska przyrodniczego, najaktywniejszą w Szwecji i Norwegii
NORWEGIA
Jeszcze w XIX wieku była ubogim krajem marynarzy, rybaków, rolników i drwali. Jednak dzięki wykorzystaniu hydroenergetyki i napływowi inwestycji zagranicznych. Dzięki temu powstał przemysł elektrochemiczny i metalurgiczny, zaczęły pojawiać się duże koncerny, w stoczniach rozbudowano flotę, która umożliwiła wymianę handlową z resztą świata i sprzedaż różnych produktów. Zaczęto również wydobywać ropę naftową oraz gaz ziemny.
SKANDYNAWIA
Jej rzeki są znacznie mniej zasobne w wodę, postawiła poza hydroenergetyką na energetykę jądrową. Obecnie dostarcza prawie 40% energii elektrycznej. W przeszłości Szwecja sprowadzała węgiel kamienny z Polski.
FINLANDIA
Tutaj w większości korzysta się z takich samych źrodeł energii jak w Norwegii, jednak na znacznie większą skalę wykorzystywana jest energetyka cieplna
ISLANDIA
W Islandii najlepiej rozwinięta jest hydroenergetyka. Dostarcza aż 70% prądu. Reszta energii pochodzi z elektrowni geotermalnych.
DANIA
Mimo gęstego zaludnienia nie ma warunków na rozwój hydroenergetyki. Za to ma bardzo dobre warunki na utrzymanie energetyki wiatrowej, dostarczają 1/3 prądu, szacuje się że w 2025 roku wzrośnie do aż 50%.
CIEKAWOSTKA
Święty Mikołaj w rzeczywistości był bikupem żyjącym w Mirze ( mieście leżącym na terenie dzisiejszej Turcji ). Dziś kojarzy się z zimą, śniegiem, , a także saniami ciągiętymi przez renifery. Dlatego w 1985 roku w Laponii wzniesiono wioskę Świętego Mikołaja, gdzie corocznie zjeżdżają się tysiące tyrystów i gdzie trafiają setki tysięcy listów z prośbami o prezenty.
Renifery są zatem symbolem Skandynawii, ale żyją również na terenie Rosji.
Komentarze (0)