W jaki sposób wiersz Czesława Miłosza "Zaklęcie" nawiązuje do oświecenia? Zainterpretuj utwór, wykorzystując właściwe konteksty kulturowe.

 

Zaklęcie

Piękny jest ludzki rozum i niezwyciężony. Ani krata, ni drut, ni oddanie książek na przemiał, Ani wyrok banicji nie mogą nic przeciw niemu. On ustanawia w języku powszechne idee I prowadzi nam rękę, więc piszemy z wielkiej litery Prawda i Sprawiedliwość, a z małej kłamstwo i krzywda. On ponad to, co jest, wynosi, co być powinno, Nieprzyjaciel rozpaczy, przyjaciel nadziei. On nie zna Żyda ni Greka, niewolnika ni pana, W zarząd oddając nam wspólne gospodarstwo świata. On z plugawego zgiełku dręczonych wyrazów Ocala zdania surowe i jasne. On mówi nam, że wszystko jest ciągle nowe pod słońcem, Otwiera dłoń zakrzepłą tego, co już było. Piękna i bardzo młoda jest Filo-Sofija I sprzymierzona z nią poezja w służbie Dobrego. Natura ledwo wczoraj święciła ich narodziny, Wieść o tym górom przyniosły jednorożec i echo. Sławna będzie ich przyjaźń, ich czas nie ma granic. Ich wrogowie wydali siebie na zniszczenie.

z tomu Miasto bez imienia, 1969

Zadanie proszę wykonać wg następujących wskazówek.

I. Rozpoznanie wstępne II. Charakterystyka rozumu III. Budowa wiersza i użyte środki stylistyczne IV. Interpretacja tytułu V. Kontekstykulturowe VI. Wnioski

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję :)

Odpowiedzi (0)

Potrzebujesz pomocy?

Wiersze (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.