• Troska o życie prywatne, czy obowiązki wobec innych? Rozważ problem, odwołaj się do fragmentu powieści poetyckiej ,,Konrad Wallenrod" Adama Mickiewicza, tekstu całego utworu oraz wybranego tekstu literackiego.

Odpowiedzi (1)

adrianna1999 01.03.2021 13:17

Zgłoś

Tezą będzie, że ważniejsze są obowiązki wobec innych.
Nie wiem, do jakiego konkretnego fragmentu musisz się odwołać, ale tutaj warto wskazać, że Konrad Wallenrod przełożył swoje szczęście osobiste, żeby dołączyć do Krzyżaków i się na nich zemścić.
Z całości lektury można także przywołać decyzję Aldony, która także poświęciła szczęście w życiu na zostanie pustelniczką, żeby mieć kontakt z Wallenrodem. Link do streszczenia lektury, który pomoże Ci sformułować te dwa argumenty:
https://www.bryk.pl/wypracowania/jezyk-polski/streszczenia-i-plany-wydarzen/1010667-konrad-wallenrod-streszczenie-utworu-adama-mickiewicza.html

Oprócz tego, posłużyłabym się postacią Rudego z Kamieni na szaniec, który pomimo przeżytych tortur nie zdradził swoich przyjaciół walczących o wolną Polskę. Własnym życiem zapłacił za obowiązek wobec innych.
Charakterystyka Rudego: https://www.bryk.pl/wypracowania/jezyk-polski/charakterystyki/1002334-charakterystyka-rudego.html

0
0

Potrzebujesz pomocy?

Rozprawki (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.