tematem rozprawki jest ,,Czy w przypadku teatru ulicznego widzowie mają doczynienia z sztuką cz z rozrywką dla mas "

najlepiej było by gdyby to było zrobione do  2018-05-04

dam naj

Odpowiedzi (1)

oxytocyna 01.05.2018 23:24

Zgłoś

,,Czy w przypadku teatru ulicznego widzowie mają doczynienia z sztuką czy z rozrywką dla mas ", to pytanie mające dwojaki sens i jednocześnie nasuwa ono kolejne - czym jest sztuka czym rozrywka masowa ?

Świat wciąż się unowocześnia, wciąż na nowo stara się podporządkować konsumpcji. Zaczynamy dążyć do zadowolenia jak największej liczby osób, nie patrząc na to, jak inteligentnych ludzi pragniemy zaspokoić. Z każdym stuleciem sztuka zaczyna stawać się masową, poczynając od prekursorów pop artu tj. Andy Warhol. XX wiek otwiera nowe okno na świat i sztuka przestaje być tylko dla arystokracji, wyższych sfer czy bogatszych, zaczyna ona wkraczać w sfery życia codziennego, docierać do zwykłych, prostych ludzi.
Victor Cousin napisał niegdyś w swojej książce pewne określenie, które idealnie komponuje się w temat pytania.
"Sztuka dla sztuki (fr. l'art pour l'art), oznacza to,że sztuka jest celem sama w sobie. To hasło propagowane przez niektórych twórców polskiego i europejskiego modernizmu, podkreśla swoją aktualność, zwracając się ku twierdzeniu, że sztuka teatralna wystawiona na ulicy, wciąż jest sztuką samowystarczalną i niepodważalną.
Czy dzisiaj możemy określić, czym jest sztuką a czym rozrywka masowa?
Granica wciąż się zaciera choć nadal oba określenia nie wykluczają się. Rozrywka masowa bowiem wciąż należy do sztuki a sztuka w każdym momencie może stać się rozrywką masową, tak jak stało się to w przypadku malarstwa w XXw.
Nic nie stoi na przeszkodzie by oba pojęcia nie tylko się nie wykluczały, ale również zaczęły na siebie nachodzić,co nie wykluczone,iż zacznie się tworzyć w nadchodzących dekadach. Obecnie to, jak postrzegamy teatr uliczny zależy moim zdaniem od nas samych - czy zaliczamy siebie w poczet smakoszy sztuki, która od wieków była przeznaczona i wciąż świadczy o byciu w grupie inteligencji narodu , czy jednak stawiamy siebie w kulturze masowej, której przekaz jest uproszczony na tyle, by trafić do każdego, nawet najmniej inteligentnego odbiorcy. Bowiem sztuka popularna, często określana mianem „sztuki masowej" czy też „rozrywki masowej" kierowana jest do szerokiej publiczności.

W ciągu swej długiej historii pojęcie sztuka z bardzo szerokiego, o precyzyjnie wytyczonych granicach znacznie zawęziło swój obszar, ale też jego granice wyraźnie się zatarły.
W społeczeństwach współczesnych, w dużej części zawłaszczona przez przemysł rozrywkowy, sztuka stała się też w pewnej mierze kolejną gałęzią przemysłu, której cel i przynależność do nas możemy określić sami.

1
0

Potrzebujesz pomocy?

Rozprawki (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.