Napisz opowiadanie dotyczące życia Polaków na emigracji na podstawie Marcina Kozery Marii

Dąbrowskiej.
We wstępie można wyjaśnić czym jest emigracja i jakie jej dwie odmiany poznaliśmy. W rozwinięciu proszę opisać jak była ona przedstawiona w Marcinie Kozerze, można dodatkowo odwołać się do innych utworów. W zakończeniu można podzielić się własną opinią na temat takiego życia, czy jest ono trudne, czy mimo wielu lat przebywania poza ojczyzną, jako emigranci o niej zapominamy czy nie.

26.02.2021 07:16

Odpowiedzi (1)

adrianna1999 26.02.2021 08:49

Tutaj masz informacje, które mogą Ci pomóc w napisaniu rozprawki:

Emigracja to wyjazd poza granice kraju na pobyt czasowy lub trwały. Może mieć ona charakter dobrowolny lub przymusowy. Najczęściej imigracja odbywa się ze względów politycznych, gospodarczy, religijnych lub naukowych.

W literaturze emigracja zwykle opisywana jest w oparciu o tęsknotę za rodzinnym krajem i problemami egzystencjalnymi bohaterów.

Marcin Kozera: wyemigrował do Londynu. Nigdy nie przystosował się do końca do życia w innym kraju. Zauważył, że jego syn, przez bywanie wśród Anglików nie mówi po polsku, a on sam także zapomina ojczystego języka. Polacy w Londynie założyli Dom Towarzystwa Polskiego, w którym mogli kultywować ojczystą kulturę. Tworzyli bożonarodzeniowe jasełka i śpiewali polskie pieśni patriotyczne. Jednak te wszystkie zabiegi nie powstrzymały po czasie Marcina przed powrotem do Polski.

Lekturą, po którą warto sięgnąć jest Latarnik, tam także znajduje się motyw tęsknoty za ojczyzną na emigracji:

https://www.bryk.pl/lektury/henryk-sienkiewicz/latarnik.streszczenie-szczegolowe

Sonet A. Mickiewicza Stepy Akermańskie mówią o tym, że na początku bohater był zainteresowany obcym otoczeniem, jednak po czasie zaczęło mu brakować znajomych rzeczy.

https://www.bryk.pl/wypracowania/jezyk-polski/wiersze/1010694-stepy-akermanskie-interpretacja-i-analiza.html

Na koniec można zaznaczyć, że w człowieku zawsze pozostanie tożsamość narodowa. W zależności od człowieka może lepiej lub gorzej zaaklimatyzować się w nowym miejscu, jednak zawsze powrócą wspomnienia i przemyślenia o kraju ojczystym. Można także wspomnieć, że często podczas zagranicznych wakacji, które trwają dłużej można odczuć tęsknotę za tym co jest w Polsce, za rodziną i pomimo że odwiedzone miejsce jest cudowne, wiemy, że i tak chcemy po czasie wrócić do kraju.

0
0

Potrzebujesz pomocy?

Opowiadania (Język polski)

Prywatność. Polityka prywatności. Ustawienia preferencji. Copyright: INTERIA.PL 1999-2025 Wszystkie prawa zastrzeżone.