Napisz opowiadanie w którym Pan Tadeusz przenosi się do Współczesnej Polski z dialogiem

Odpowiedzi (1)

Dzesi 27.03.2021 13:10

Zgłoś

W okresie świątecznym pojechałem z rodziną do Białowieży. Od razu po przyjeździe rozpakowaliśmy się w swoich pokojach. Oszołomieni piękną przyrodą wybraliśmy się na spacer . W trakcie spostrzegłem, że coś w oddali się porusza, lecz nie mogłem stwierdzić co to, gdyż zapomniałem założyć okularów. Zbliżyłem się i ujrzałem Pana Tadeusza na koniu. Natychmiast rozpoznałem go pamiętając dokładny opis tego bohatera w świeżo przeczytanej lekturze szkolnej. Zaskoczony tym spotkaniem w głowie pojawiło mi się mnóstwo pytań. Przywitałem go i zapytałem co on tu robi. Tadeusz odpowiedział, że przybył z przeszłości aby poznać wolną Polskę i jej mieszkańców. Przyprowadziła go tu ciekawość na temat współczesnych czasów i chciał je porównać z okresem, z którego on pochodzi. Rozpoczęliśmy dialog. - Tadeuszu uważam, że współczesny świat jest ciekawszy niż ten, w którym żyłeś. - Dlaczego tak uważasz? - Bo, po przeczytaniu książki, której jesteś bohaterem uświadomiłem sobie, że nie było wtedy tak dużo atrakcji jak teraz.

- Jakie atrakcje masz na myśli, czy możesz mi o coś o nich powiedzieć? - Największa atrakcja i znakiem współczesnego świata Tadeuszu, są technologie, dzięki którym ludzie mają równy dostęp do wiedzy, edukacji i rozwoju. W Twoich czasach ludzie pracowali np. na roli używając rąk, sierpów i kos od świtu do zmierzchu, teraz to robią znacznie szybciej maszyny. Ludzie mają dzięki temu więcej czasu na inne zajęcia. Ja np. uprawiam sporty, które są moją wielką pasją. W dzisiejszych czasach każdy ma prawo uprawiać swoje hobby , sport, muzykę. Każdy ma prawo do własnych wyborów i czuje się wolny. - Naprawdę? Ja pobierałem nauki w Wilnie, poznawałem sztukę.

- Tak, ale to ojciec planował przyszłość dzieci, np. Tobie zaplanowano , że masz wrócić z Wilna do Soplicowa i poślubić Zosię. Dziś nikt Cię nie zmusza do tego byś wstąpił do wojska, a kobiety nie muszą jedynie zajmować się dziećmi i domem. Kobiety i mężczyźni mają równe prawa do pracy i odpoczynku. W Twoich czasach były zwyczaje, które narzucały np. w jakiej kolejności szli uczestnicy spaceru, podział, że kobiety podczas śniadania jadły twaróg a mężczyźni wędliny, szlachcic nie mógł ożenić się z chłopką , itp - Czyli, każdy ma prawo wyboru?

- Tak , w krajach demokratycznych - Czy ludzie nadal dzielą się ze względu na warstwy polityczne i majątek? - Ludzie dzielą się raczej ze względu na wykształcenie i wiedzę bo współczesne kraje polegają na ludziach wykształconych i inteligentnych. Wracając do atrakcji czytając książkę odebrałem, że nie mieliście co robić w wolnym czasie, nie było technologii, nie można było też z taką łatwością podróżować po świecie. W tamtym czasie nikt nie patrzył na wyniki i inspiracje sportowe. Zrozumiałem, że głównym zajęciem było wtedy polowanie i spacery, nie mógłbym uprawiać zawodowo piłki nożnej , którą kocham.

- Nie zgadzam się z Tobą , my nie czuliśmy potrzeby skupiania się na sobie, relaksowania się podczas gdy ginęli nasi rodacy w walce o wyzwolenie Polski spod zaborów. Oprócz tego czuliśmy strach i niepewność , tęsknotę za wolnością. Więc my też nie byliśmy zmuszeni by wstąpić do wojsk polskich i służyć ojczyźnie. Sami chcieliśmy się przysłużyć w walce o wolność.

- To prawda Tadeuszu i żal mi Ciebie , że musiałeś to wszystko przeżyć i podziwiam Cię że odłożyłeś na później miłość do Zosi , bo ważniejsze było dla Ciebie dobro kraju. Szanuję Cię za to, że zdecydowałeś się oddać chłopom ziemie na własność, zmieniałeś zwyczaje, ceniłeś piękne wartości. Tadeuszu podsumowując, twierdzę, że dzisiejsze czasy są ciekawsze i dają więcej możliwości , jednak przyznaję, że jesteś wzorem szacunku i miłości do ojczyzny, potrafisz podziwiać i bronić uroku ziemi ojczystej i niejeden Polak mógłby dziś się tego od Ciebie nauczyć.

Jestem zaszczycony tym, że mogłem osobiście Cię spotkać i porozmawiać. Chętnie pokażę Ci kawałem mojego życia.

0
0

Potrzebujesz pomocy?

Lektury (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.