Przejdź na stronę główną Interia.pl

Napisz krótkie streszczenie o Janko Muzykancie! 3 akapity! 1 akapit autor tekstu tytuł główny temat utworu 2 akapit Narodziny chłopca Czym bohater się zajmował,jak pracował marzenia bohatera 3 akapit Ocena Postaci, wydarzeń

Odpowiedzi (1)

pitucha 31.01.2019 10:47

Zgłoś

Nowela Henryka Sienkiewicza pt. „Janko muzykant”. Utwór ten porusza tylko jeden wątek, którym jest los biednego, wiejskiego chłopca. Nowela ma przedstawiać warunki życia i sposób traktowania dzieci z ubogich rodzin w XIX wieku.
Janko urodził się już jako chorowite dziecko. Jako chłopiec był słaby, podatny na choroby. Przez co ciężko mu było znaleźć kolegów, ponieważ go nie akceptowali. Stawiano diagnozy, że chłopiec nie może nie dożyć wieku dorosłego, jednak Janko dożył aż 10 lat. Udało mu się to dzięki swojej miłości do muzyki. Początkowo hobby przerodziło się w codzienność. Janko przez swoje zajęcie nie był specjalnie lubiany na wsi. Dzieci często żartowały się z chłopca, często był obiektem żartów. Tymczasem Janko słyszał muzykę wszędzie. Słyszał muzykę gdy patrzył na słońce, słyszał muzykę gdy szumiały drzewa, podczas wypasu krów. To właśnie ta muzyka dawała mu chłopcu natchnienie. Często przez to miał problem z koncentracją, nie mógł wykonać powierzonego zadania.
Za te chwile zapomnienia spotykały go kary, często cielesne. Jedna z nich zaważyła na tragicznym losie chłopca. Pewnego razu chłopiec chciał dotknąć skrzypek znajdujących się na dworze. Sądzono, że chciał je ukraść, dlatego też wymierzono mu surowa karę. Karą za przewinienie okazały się baty od miejscowego Stacha. Jej konsekwencją było to, że .,,Na drugi dzień nie wstał Janek , a trzeciego wieczorem konał już sobie spokojnie na tapczanie pod zgrzebnym klimkiem".
Uważam, że Janko był chłopcem niesamowicie uzdolnionym. Jednak nie miał możliwości rozwijania swojego talentu. Życie nie dało mu szansy się wykazać. Nowela daje do myślenia, zmusza do refleksji, że często dorośli nie rozumieją fascynacji dzieci. Nie potrafią cieszyć się z ich zainteresowań, a przecież każdy z nas chce być doceniany.

2
0

Potrzebujesz pomocy?

Lektury (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.