Podstawą wierszy barokowych był koncept. Uzasadnij tezę  przywołując wybrane utwory z epoki.  Twoja praca nie może być krótsza niż 250 słów.

Odpowiedzi (1)

buziuzia 26.06.2022 15:46

Zgłoś

Wyjaśnię tylko temat konceptualizmu, pomijając już budowę rozprawki itd.

Charakterystyczny dla poezji barokowej konceptualizm polega na tym, że ważniejsze od treści utworu jest sam koncept (wł. concetto) - zaskakujący pomysł. Może to być wyjątkowa budowa wiersza, niespotykane wcześniej połączenia wyrazowe lub kontrowersyjne zestawienie. Mistrzem konceptualizmu zdecydowanie był Jan Andrzej Morsztyn. Wiele wierszy z jego dorobku jest niemal definicją konceptualizmu.
"Raki" - wiersz bardzo podobny do fraszki Jana Kochanowskiego o tym samym tytule. Czytany od lewej do prawej ma zupełnie inne znaczenie, niż czytany od prawej do lewej.
"Nadgrobek Perlisi" - elegia żałobna, w której podmiot liryczny lamentuje z powodu utraty pieska. Z zasady gatunek ten służył składaniu hołdu zmarłym ludziom i opiewaniu ich zasług.
"Redivivatus" - filozofia Pitagorasa o wędrówce dusz sprowadzona do pomysłu na wykorzystanie postaci wietrzyku do obłapiania Jagi.
"Do jednej" - wykorzystanie rymu w taki sposób, że czytelnik spodziewa się obelg kierowanych do pewnej kobiety. Tymczasem autor w miejsce idealnie pasującego rymu wstawia rzekomą zaletę opisywanej, wodząc odbiorcę za nos i pozbawiając wiersz rymów.
"Do trupa" - wiersz powinien być bardzo dobrze znany wszystkim uczniom. Autor skorzystał tu z porównania człowieka zakochanego do trupa, wykazując przy tym, że zmarłemu jest lepiej.

0
0

Potrzebujesz pomocy?

Barok (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.