Właściwie Gérard Labrunie. Pisarz francuski, jeden z głównych przedstawicieli romantyzmu. Urodził się w Paryżu. Był synem lekarza i oficera armii napoleońskiej. Uczęszczał do liceum Karola Wielkiego, gdzie zetknął się z Teofilem Gautierem i zaprzyjaźnił się z nim. Brał aktywny udział w życiu artystycznym i literackim epoki. W czasie sporów o romantyzm stanowczo stawał po stronie Wiktora Hugo, twórcy manifestu romantycznego, zawartego w przedmowie do dramatu Cromwell.
Debiutował w 1926 r., jednak nie został jeszcze wtedy zauważony przez krytykę. Pierwszym znaczącym osiągnięciem stał się dopiero przekład pierwszej części Fausta J.W. Goethego, który spotkał się z uznaniem samego twórcy oryginału.
Od 1841 r. Nerval cierpiał na zaburzenia psychiczne. Miał ataki obłędu, ulegał uniesieniom, obsesjom, załamaniom, zaczął interesować się mistycyzmem, magią, okultyzmem, religią i mitologią Wschodu. To wszystko wpłynęło na charakter jego dalszej twórczości. W tym czasie także wiele podróżował, m.in. do Włoch, Austrii, Egiptu i Turcji. Przeżył romans z aktorką Jenny Colon, który został utrwalony później w opowiadaniu Aurelia (1854). Kilkakrotnie przebywał w szpitalu na leczeniu. Zmarł w 1855 r. (prawdopodobnie śmiercią samobójczą).
Podobnie jak życie, tak i twórczość Nervala jest pełna fantastycznych wizji, w których rzeczywistość wzajemnie przenika się ze światem snów i urojeń. W takim tonie są utrzymane niemal wszystkie jego dzieła - opowiadania Opowieści i facecje (1852), Aurelia (1854), Córki ognia (1854, w tym także cykl 12 sonetów Chimery), powieść Zwierzenia Mikołaja Restifa (1851), wrażenia z podróży Podróż na Wschód (1851), Loreley: Wspomnienia z Niemiec (1851), studia o osiemnastowiecznych przedstawicielach realizmu Illuminiści (1853) i in. Nerval przełożył także wiele utworów niemieckich pisarzy i poetów, np. F. Schillera, E. T. A. Hoffmana, H. Heinego, a także zajmował się krytyką teatralną. Jego twórczość wywarła znaczący wpływ na rozwój francuskiej poezji i prozy XX w. (m.in. G. Apollinaire, P. Éluard, M. Proust).