Właściwie François A. Thibault. Pisarz francuski, urodził się w Paryżu. Był erudytą i bibliofilem. Literackie zainteresowania rozwinął jeszcze w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości dzięki swemu ojcu, księgarzowi i bukiniście, oraz nauczycielom z liceum, do którego uczęszczał. Po raz pierwszy opublikował swe utwory w 1873 r. Był to zbiór poetycki, w którym dominowały tendencje parnasistowskie, pt. Les počmes dorés. W późniejszym czasie tworzył dzieła głównie pod wpływem autorów XVIII-wiecznych, greckich i Renana.
Mieszkając w Paryżu wiódł spokojne życie. Pełnił obowiązki redaktora naczelnego, wydawcy, lektora rękopisów, bibliotekarza senatu, krytyka literackiego. Współpracował z pismem "Le Temps". Był zaangażowany w głośną na przełomie XIX i XX w. sprawę francuskiego kapitana sztabu generalnego, niesłusznie oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Niemiec, Alfreda Dreyfusa. Występował w jego obronie.
France był członkiem Akademii Francuskiej. W 1921 r. został laureatem literackiej Nagrody Nobla. Zmarł w swej posiadłości w Touraine.
Twórczość literacką Anatola France'a można podzielić na dwa okresy (przed i po sprawie Dreyfusa). W pierwszym autor prezentował postawę erudyty, ironisty, sceptyka, bibliofila, zainteresowanego kulturą i literaturą epoki aleksandryjskiej i XVIII wieku. W drugim okresie podejmował głównie tematykę społeczną i polityczną, pisał utwory o charakterze satyrycznym, ośmieszał instytucje społeczne, także poddawał pesymistycznej ocenie sens rewolucji, sprowadzał do poziomu ludzi zwykłych, przeciętnych jej wielkich bohaterów. Do największych osiągnięć tego pisarza z I okresu należą powieści: Zbrodnia Sylwestra Bonnard (1881), Książka mojego przyjaciela (1885), Thais (1890), Gospoda pod królową Gęsią Nóżką (1893), Czerwona lilia (1894), Poglądy księdza Hieronima Coignarda (1893). W II okresie napisał cykl powieściowy Historia współczesna (W cieniu wiązów, 1896; Manekin trzcinowy, 1897; Pierścień z ametystem, 1899; Pan Bergeret w Paryżu, 1901), Crainquebille (1901), Wyspa pingwinów (1908), Życie Joanny d'Arc (1908), Bogowie łakną krwi (1912), Bunt aniołów (1914).