Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego naturalizmu. Urodził się w majątku Niegosławice nad rzeką Nidą w rodzinie ubogiego dworskiego ekonoma. Nieobce mu były niedostatek i głód. Aby zarobić na życie, udzielał prywatnych lekcji. Szkołę średnią ukończył w Kielcach. Po zdobyciu funduszy na dalszą naukę rozpoczął studia przyrodnicze w warszawskiej Szkole Głównej. Kiedy wybuchło powstanie styczniowe (1863), Dygasiński przerwał naukę i dołączył do grupy powstańców. Aresztowany, przebywał w olkuskim więzieniu. Po wyjściu na wolność próbował kontynuować przerwane studia w Warszawie, jednak ze względu na utrudnienia musiał je ukończyć w Pradze.
Po skończeniu studiów Dygasiński powrócił do kraju. Nie znalazłszy żadnej pracy, został guwernerem w dworach ziemiańskich. Potem osiadł w Krakowie, gdzie - jak typowy pozytywista - prowadził działalność pedagogiczną w zakładzie dla młodzieży. Wraz z siostrą założył niewielką drukarnię, w której drukował książki z dziedziny filozoficzno-przyrodniczej. W swej "Bibliotece Umiejętności Przyrodniczych" publikował m.in. dzieła Darwina. Po pewnym czasie drukarnia upadła ze względu na protesty sił reakcyjno-klerykalnych Krakowa, które nie uznawały postępowych, racjonalistycznych dzieł naukowych. Po tym wydarzeniu Dygasiński opuścił Kraków i w 1879 r. przeprowadził się do Warszawy. Tam prowadził działalność pedagogiczną i oświatową dla dorosłych. Był również współredaktorem czasopism "Niwa", "Wędrowiec", "Nowiny", "Przegląd Tygodniowy", "Głos", gdzie wydawał swe artykuły, broszury, książki o charakterze pedagogicznym, przewodniki dla samouków, tłumaczenia naukowych dzieł obcych autorów. Został również pierwszym redaktorem pisma etnograficznego "Wisła".
Debiutował w wieku 44 lat w "Przeglądzie Tygodniowym" nowelą Za krowę. Zarówno w tym, jak i w późniejszych utworach podejmował głównie tematykę wiejską, opisywał rzeczywistość, w której panują ciężkie, surowe warunki, walka o byt, niesprawiedliwość, wyzysk, nieustanne poszukiwanie pracy i pożywienia, występował przeciwko kapitalizmowi. Podobnie jak Darwin, twierdził że światem ludzi rządzą te same prawa, co światem natury. Był wyrazicielem naturalistycznego poglądu na stosunki panujące w zbiorowości ludzkiej.
Lata 1890-91 to czas pobytu Dygasińskiego w Brazylii, gdzie był korespondentem "Kuriera Warszawskiego". Po powrocie do kraju znów był zmuszony pracować jako nauczyciel domowy w dworach ziemiańskich.
Dorobek literacki Dygasińskiego to ponad 20 powieści i 130 nowel. Wyróżnić można cykle nowel Wilk, psy i ludzie; Z ogniw życia (1886), Z siół, pól i lasów (1887), Z zagonu i bruku (1889), powieści Właściciele (1887), Beldonek (1888), Pan Jędrzej Piszczalski (1890), Zając (1900), Gody życia (1902).