Wygląd: ładna nastolatka, zgrabna i wysportowana.
Życiorys: Z powodu nagłej choroby mamy i konieczności operacji, Gabrysia musi sama zająć się domem i całą rodziną. Dziewczyna zaczyna rozumieć, jak ciężko mama pracuje, dbając o dom. Początkowo bohaterka ma trudności z ogarnięciem wszystkich domowych spraw, z czasem coraz lepiej sobie radzi. Przeżywa także pierwsze poważne uczucie do Janusza Pyziaka (zostanie on w następnych częściach powieści o rodzinie Borejków i ich przyjaciołach mężem Gabrysi).
Charakterystyka: Pasjonuje ją sport, ale jest ogólnie bardzo oczytana i inteligentna. Właśnie ona swoim pomysłem zainspirowała młodzież do stworzenia grupy Eksperymentalny Sygnał Dobra. Jest wspaniałą córką, dba o leżącą w szpitalu mamę, przygotowuje specjalnie dla niej odpowiednie jedzenie i zanosi do szpitala. Troskliwie opiekuje się młodszymi siostrami, nie lekceważy ich problemów.
Gabrysia ceni szczerość, dlatego drwi z adorującego ją Janusza Pyziaka, bo okazuje się, że chłopiec podrywa ją tak, jak wiele innych dziewczyn. Pyziak jest coraz bardziej zaintrygowany, w końcu oboje łączy prawdziwe uczucie.
Rola w utworze: Bohaterka wchodzi w rolę matki, i przekonuje się, jak ciężka jest praca osoby prowadzącej dom, która dba nie tylko o czystość, posiłki itp., ale przede wszystki stwarza atmosferę miłości, serdeczności, w której domownicy czują się bezpiecznie.