jaki kompozytor wymyślił granie na pamięć?

Odpowiedzi (4)

Waclaw 4 dni temu

Zgłoś

PS - Szanowna Mistrzyni_Rytmu, do ściągawki dodałem jeszcze opracowanie ,które znajdziesz z dzisiejszą datą (22.03.2023 r.) w zakładce "WYPRACOWANIA".

Bywaj, młoda damo ! :)).
Waclaw

0
0

Waclaw 4 dni temu

Zgłoś

Dobry wieczór, ~Mistrzyni_Rytmu.

Nie chciałbym się wyzłośliwiać i być niegrzecznym, lecz mam nadzieję, że posiadasz w domu Słownik Języka Polskiego i bez trudu odnajdziesz w nim znaczenie słowa "laik".
Nadto, masz do dyspozycji komputer z Internetem i tam również bez większego problemu, znajdziesz definicję i znaczenie tego słowa.

Abyś jednak nie myślała o mnie źle, lub byś nie zaczęła wieszać na mnie psów (sprawdź również to powiedzenie - wieszać na kimś psy),zajrzyj proszę w zakładkę "ŚCIĄGI". Tam odnajdziesz gotowe i obszerne wyjaśnienie znaczenia słowa "laik".

A tak już na marginesie, zachęcam do zaprzyjaźnienia się z wersją papierową Słownika Języka Polskiego czy Słownika Wyrazów Obcych i ogólnie, książek wydawanych przez Państwowe Wydawnictwa Naukowe, które każdy szanujący się uczeń posiadać powinien.
To, wbrew pozorom, są bardzo ciekawe i pouczające lektury, które bez cienia wątpliwości, przydadzą Ci się przez cały okres Twojej edukacji.

Tymczasem pozdrawiam i życzę miłej lektury.:)).
Trzymaj się Mistrzyni ! :)).
Waclaw

0
0

Mistrzyni_Rytmu

Wschodząca gwiazda

Mistrzyni_Rytmu 5 dni temu

Zgłoś

Dzień dobry, niestety nie rozumiem słowa laikowi.

0
1

Waclaw 7 dni temu

Zgłoś

Dzień dobry,~Mistrzyni_Rytmu.

Obawiam się, że nikt specjalnie nie wymyślał grania na jakimkolwiek instrumencie z pamięci zamiast z nut.

Pobieżnie rzecz ujmując, gra z pamięci, świadczyła i nadal świadczy o wysokiej kulturze muzycznej, zdolnościach pamięciowych lub inaczej mówiąc, o dobrej pamięci muzycznej, która pozwalała wykonywać bez spoglądania w nuty, całe partytury z pamięci.
To zjawisko nazywamy powszechnie "dobrą pamięcią muzyczną".

Jest to trudne do wytłumaczenia, zwłaszcza laikowi, jak to się dzieje, że muzyk najpierw gra czytając z nut (w tym samym czasie zapamiętuje mimowolnie lub świadomie zapis nutowy określonego utworu), a w późniejszym etapie, wykonuje tę czynność z pamięci.

Ujmę to jeszcze inaczej, gra z pamięci jest bardzo podobną do recytowania wiersza, który najpierw czytasz, później próbujesz zapamiętać to, co przeczytałaś, a następnie to, co pozostało w Twojej pamięci, pozwala Ci na np. recytowanie określonego utworu z pamięci.

Tak to wygląda teoretycznie i praktycznie.
Sam, będąc swego czasu uczniem szkoły muzycznej, tak właśnie uczyłem się gry na pamięć i uwierz mi, że nikt tego nie wymyślił, bowiem była to jedna z technik ćwiczenia pamięci muzycznej.
Miało to również swój aspekt praktyczny, gdyż, jadąc gdziekolwiek na występ, nie musiałem stawiać przed nosem i oczami pulpitu z nutami. To dawało mi większą swobodę wykonawczą, gdyż umysł pamiętał (musiał pamiętać) tak melodię, jak i jej zapis graficzny, nazywany nutami.
Ot i cała tajemnica.

Serdecznie pozdrawiam :)).
Waclaw

PS-w zakładce "WYPRACOWANIA", jest moje opracowanie o zaletach gry na instrumencie.

Trzymaj się ! :)).
Waclaw

1
0

Potrzebujesz pomocy?

Muzyka (Pozostałe)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.