Czy Jacek Soplica zasłużył na rehabilitację? - rozprawka. Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”

Odpowiedzi (1)

Murzyn_XD

Wschodząca gwiazda

Murzyn_XD 18.12.2020 08:32

Zgłoś

Jacek Soplica jest jednym z najbardziej chyba kontrowersyjnych bohaterów „Pana Tadeusza”. Za młodu jest człowiekiem bardzo porywczym i gwałtownym, popełnia wielką zbrodnię. Jego czyn splamił honor Soplicy, stając się także powodem ucieczki bohatera z Litwy.

Kiedy Jacek dojrzał emocjonalnie, zdał sobie sprawę z ohydy swego postępowania, jednak dopiero po śmierci jego honor został mu przywrócony. Czy słusznie? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w niniejszej rozprawce.

Soplica charakteryzował się bardzo silnym i żywotnym charakterem. Jego wysoko rozwinięta duma nie pozwoliła mu na ożenek z ukochaną Ewą Horeszkówną, lecz jednocześnie wpędziła bohatera w pijaństwo. Niemalże obłąkany Soplica niehonorowo zastrzelił Stolnika z ukrycia, potem przejął jego majątek. Jednak świadomość popełnionej zbrodni nie dawała bohaterowi spokoju, toteż postanowił odkupić swoje grzechy i wstąpić do zakonu, by pod skromnym imieniem księdza Robaka zapomnieć o swej pysze, próżności i gwałtowności.

Myślę, że Soplica w pełni zasłużył na swą rehabilitację. Diametralna zmiana, jaka zaszła w jego osobowości jest świadectwem czystości intencji bohatera, który z całą pewnością żałował czynów i błędów...

0
0

Potrzebujesz pomocy?

Angielski (Języki)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.