Średniowiecze - charakterystyka epoki, definicja najważniejszych pojęć

Odpowiedzi (1)

adrianna1999 18.02.2021 08:25

Zgłoś

Epoka średniowiecza przypada na V-XV w.. W Europie trwała od 476 roku, czyli upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego do zdobycia Konstantynopola 1453 roku/ odkrycia Ameryki w 1492. W Polsce rozpoczęła się od V wieku i chrztu Mieszka I w 966 roku i trwała do XV w i 1474, gdy w Polsce pojawił się druk.

Głównie dominującymi stanami w średniowieczu było duchowieństwo oraz rycerstwo. Dlatego symbolami tego okresu jest krzyż i miecz.
Najważniejszy był Bóg, ludzie podporządkowali się do chrześcijańskich obyczajów. Był to czas teocentryzmu czyli podporządkowania wszystkich bytów na świecie Bogowi. Rezygnowano ze wszelkich uciech i bogactw.

Wzorcami osobowymi byli asceci, święci, rycerze oraz władcy. To oni wyznaczali kodeks etyczny w tamtych dziejach.

Europa była złączona uniwersalizmem średniowiecznym. Oznaczało to, że wszystkie kraje europejskie posługiwały się jednym językiem (łaciną), wyznawali chrześcijaństwo i mieli wspólne zwierzchnictwo papieskie (Watykan), wszelkie teksty kultury były pisane anonimowo, oraz wszędzie obowiązywały te same wzorce osobowe oraz filozofia.

Panujący feudalizm, był ustrojem polityczno-społecznym, który dzielił obywateli na stany: szlachecki, duchowny, mieszczański i chłopski.

Głównymi motywami kultury były śmierć, danse macabre, Boga, miłości oraz wsi. Do gatunków literackich przypisuje się epikę (w tym epos rycerski), hagiografię (żywot świętych) oraz kronikę.

0
0

Potrzebujesz pomocy?

Średniowiecze (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.