Jaki wpływ na postawę człowieka średniowiecznego i jego sposób widzenia świata miało przekonanie że ludzie są zawieszeni między niebem a ziemią

Odpowiedzi (2)

dorisklejnot

Wschodząca gwiazda

dorisklejnot 01.03.2021 17:10

Zgłoś

Jaki wpływ na postawę człowieka średniowiecznego i jego sposób widzenia świata miało przekonanie, że ludzie są zawieszeni między niebem a ziemią? Jest to dość powszechny motyw sacrum i profanum: zetknięcie się strefy ziemskiej i niebiańskiej. Świętość była dla świętych zajęta, świętych i wszelkich bóstw. Często w wierszach te dwa motywy pojawiają się.
Rozważanie było kluczowe w okresie średniowiecza, iż bardzo szczególne zainteresowanie ówcześnie żyjących budziły kwestie związanie z wiarą. Sztuką był sposób myślenia w tamtych czasach, było ono podporządkowane sferze duchowej, o którą należało się troszczyć podczas życia. Przejawy takiego sposobu postrzegania rzeczywistości są także obecnych dziełach literackich. W jednej z mojej lektur, dokładniej "Bogurodzica" Dantego Alighieri wyrażone zostają prośby zbiorowości ludzi wierzących. Ważne dla niej jest nie tylko dobre i pobożne życie ale także zbawienie po śmierci. W tym celu podmiot liryczny pragnie zyskać łaskę Chrystusa za pośrednictwem Matki Boskiej oraz Jana Chrzciciela. Przekonanie o zawieszeniu człowieka między strefą doczesną, a wiecznością można także zauważyć w "Pieśni o Rolandzie". Główny bohater jest wzorem oddanego rycerza - troszczy się o honor oraz spełnianie swych obowiązków względem władcy. Scena jego śmierci, przepełniona religijną symboliką, przypomina o tym, że doczesna egzystencja powinna stanowić przygotowanie do życia wiecznego. Z tego powodu pobożny rycerz modli i oddaje się Bogu, zaś potwierdzeniem jego cnót staje się wejście do raju. Świadomość współistnienia dwóch sfer niewątpliwie wpływa także na losy św. Aleksego. Porzuca on dostatnie życie i decyduje się na ascetyczną egzystencję, opartą na modlitwie i znoszeniu niewygód. Jego postawa stała się w średniowieczu jednym ze wzorców osobowych, prowadzącym do świętości.
Moim zdaniem miało to duży wpływ na moralność ludzi, których bali się Boga. Ludzie w tamtych czasach byli bardzo religijni i stawiali Boga na pierwszym miejscu. Cała tematyka Średniowiecza opierała się na religii oraz Bogu. Dzieła były najczęściej anonimowe. Przykładem tego są Bogurodzica, Pieśń o Rolandzie, lub Gal Anonim.

1
0

olad99 06.03.2020 09:50

Zgłoś

Jest to dość powszechny motyw sacrum i profanum: zetknięcie się strefy ziemskiej i niebiańskiej. Strefa świętości zawsze była zarezerwowana dla ludzi błogosławionych, świętych i wszelkich bóstw. Często w wierszach te dwa motywy pojawiają się na przykładach: rozmowy człowieka z Bogiem, Maryją, Chrystusem (tu: "Lament świętokrzyski" (motyw stabat mater dolorosa - Maryja nie jest tu przedstawiona jako kobieta święta, nie jest wychwalana, opiewana, a jest zwykłą kobietą z ludzkimi, codziennymi problemami. Prosi ona o współczucie, płacze po śmierci syna, cierpi ogromne męki).

1
0

Potrzebujesz pomocy?

Średniowiecze (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.