Czy mógłby ktoś ocenić mi tą rozprawkę? Im więcej ocen tym lepiej.

Powieści Henryka Sienkiewicza mają wielu miłośników, ale zdarzają się też tacy, którzy tych powieści nie lubią. Które stanowisko jest Ci bliższe? Napisz rozprawkę. Odwołaj się do przeczytanej przez Ciebie w całości powieści historycznej Sienkiewicza.

Część osób nie lubi powieści Henryka Sienkiewicza. Może nie lubią historii? Może przeszkadza im długość tych utworów? Mi jednak bliższe jest przeciwne stanowisko. Moim zdaniem powieści Henryka Sienkiwicza są dobrze napisane i świetnie się je czyta, mimo tego że historia nie należy do moich ulubionych przedmiotów. A przecież Sienkiewicz pisał głównie powieści historyczne. Postaram się przekonać że utwory Sienkiewicza są warte podziwu.

Na początku moich rozważań chciałabym przybliżyć jedną z najlepszych powieści Henryka Sienkiewicza pod tytułem Quo vadis. W skrócie jest to powieść o prześladowaniach pierwszych chrześcijan przez cezara Nerona. Sienkiewicz w tym utworze doskonale połączył realia historyczne z odrobiną zmyślonych zdarzeń. Miłość Ligii i Winicjusza splata się tutaj z jego nawróceniem i jej prześladowaniem jako chrześcijanki. O ile ich miłość jest całkowicie zmyślona, to pożar Rzymu i w efekcie męczeństwo chrześcijan jest faktem historycznym.

Nie można zapomnieć o genialnym bohaterze książki Chilonie Chilonidesie. Został on najęty przez Winicjusza do odnalezienia Ligii, gdy ta od niego uciekła. Jest sprytny i oszukuje. Dla własnego bezpieczeństwa udaje chrześcijanina i nakazuje Ursusowi zabić Glaukusa którego wcześniej oszukał. Pozbawił go mienia i żony i teraz obawia się jego zemsty. Jednak Ursus nie zabija go. Chilon dopiero zdaje sobie sprawę z krzywdy jaką wyrządził ówczesnemu przyjacielowi gdy ów ginie. Powoduje to nawrócenie Chilona Chilonidesa i jego śmierć na arenie.

W powieści łączy się wiele uczuć, emocji. Jednocześnie można tutaj znaleźć nienawiść i miłość, radość i smutek. Początkowe pożądanie Winicjusza z czasem zmienia się w miłość. Jednocześnie pojawiają się różne postaci, które kontrastują ze sobą. Delikatność Ligii kontrastuje z dynamicznościa Winicjusza, głupota i pochopność Nerona z mądrością i rozwagą Petroniusza.

Myślę że przytoczone przeze mnie argumenty pokazały, że powieści Henryka Sienkiewicza zasługują na jak najwięcej miłośników. Nawet jeśli ktoś nie jest chrześcijaninem, to powinien poznać jego kunszt poetycki.

Odpowiedzi (1)

Emilek2115 06.06.2022 18:39

Zgłoś

jest ok

1
0

Potrzebujesz pomocy?

Rozprawki (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.