Czy ta rozprawka jest dobrze napisana? Pytanie to: Czy w literaturze znajdziemy wskazówki jak postępować w życiu i jakimi wartościami się kierować?

 

Moim zdaniem znajdziemy w literaturze wskazówki jak postępować w życiu i jakimi wartościami się kierować. To bardzo ważne, ponieważ dzieci często czytając książki, chcą naśladować głównych bohaterów. Co może zapoczątkować jakieś zainteresowania u małych czytelników.

 

Zacznę od ,,Zaklinaczki’’ napisanej przez Lene Kaaberbql. W tej książce główna bohaterka Clara wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż, razem ze swoim przyjacielem, Arkusem. Możemy zauważyć, że dziewczyna, kieruje się miłością, opiekuńczością i przyjaźnią wobec chłopca. Aby uratować małego kruka zabranego przez Kahlę, znajomą Clary, która posłuchała złej matki, co było dość lekkomyślne z jej strony, ponieważ nie znała jej. Jej postępowanie było jasne, chciała pokazać się mamie jak z najlepszej strony i pokazać, że jest warta jej miłości.

 

Kolejnym przykładem jest ,,Opowieść Wigilijna’’, w której Skrooge, czyli główny bohater, po przebyciu przygody z duchami, zaczyna rozumieć sens życia. Ze skąpego człowieka zmienił się, w osobę przejmującą się ludźmi. Zaczął wszystkim pomagać, co było bardzo szlachetne. Zaczął się przejmować biednymi.

 

Trzecim przykładem jest ,,Balladyna’’ , gdzie możemy zauważyć w rozmowie Pustelnika z Kirkorem, w której Hrabia pyta się, kogo ma poślubić. Natomiast starzec odpowiada, że zona ma najlepiej mieszkać w biednej chacie, karna, miła, niewinna. Z tego wynika, że nieważne, jakich ma się przyjaciół, lub kochanków mogą być biedni, mieszkać na wsi, lecz skoro ich lubimy to, dlaczego mielibyśmy kończyć te przyjaźnie? Tylko dlatego, że nie mają dość pieniędzy, żeby kupić wam prezent na urodziny?

 

Bez wątpienia w literaturze jesteśmy w stanie znaleźć wskazówki, jak postępować w życiu i jakimi wartościami się kierować. Możemy to zobaczyć w każdym podanym przykładzie.

Odpowiedzi (0)

Potrzebujesz pomocy?

Rozprawki (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.