Motyw przemiany bohatera literackiego na przykładzie wybranych utworów

Odpowiedzi (1)

zaqwsxc 17.02.2021 17:43

Zgłoś

1. Makbet - początkowo jest przykładnym i zasłużonym rycerzem króla Dunkana, który zmienia się w ogarniętego żądzą władzy zbrodniarza. Wynika to z kilku czynników - przepowiedni wiedźm, które pokazały mu jego przyszłość na tronie, silnego wpływu żony, która nagabuje Makbeta do usunięcia prawowitego króla, aby samej móc zasiąść na tronie, a także z własnych ambicji głównego bohatera. Wszystko to doprowadza do pierwszego morderstwa na Dunkanie, w efekcie czego Makbet traci nad sobą panowania i poddaje się nieodpartej żądzy władzy. Chęć jej zdobycia i ukrycia wcześniej zbrodni kończy się kolejnymi zabójstwami i sprawia, że bohater kompletnie traci kontakt z rzeczywistością, przeistaczając się w nieczułego i samotnego mordercę.
2. Kordian - początkowo młodzieniec, który wierzy w miłość, jest wrażliwy, kieruje się wyższymi wartościami. Podczas podróży po Europie, dochodzi do wniosku, że te wszystkie wartości, którymi kieruje się w życiu są do niczego. Celem życiowym Kordiana staje się patriotyzm, dzięki któremu przechodzi przemiane z wrażliwego, marzycielskiego młodzieńca w dojrzałego i zdeterminowanego mężczyzne w walce o wolność narodu.
3. Gustaw/Konrad - Opis jego przemiany znajduje się w początkowej scenie więziennej, kiedy to bohater po łacinie pisze na murze, że umarł Gustaw i narodził się Konrad. Gustaw był bowiem człowiekiem zawiedzionym, zranionym, zrozpaczonym i pozbawionym sensu życia, który z powodu zawodu miłosnego nie był w stanie podejmować żadnych konstruktywnych działań. Za sprawą więziennej metamorfozy przeistacza się jednak w wielkiego i gotowego do największych poświęceń na rzecz narodu patriotę o imieniu Konrad.

0
0

Potrzebujesz pomocy?

Motywy (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.