1)Jak artyści rożnych epok portretowali kobiety? Rozważ problem, odwołując się do obrazu S. Wyspiańskiego pt."Macierzyństwo" oraz do innych tekstów kulturylub2)Jak artyści rożnych epok portretowali kochanków ? Rozważ problem, odwołując się do obrazu G. Klimta pt."Pocałunek" i do innych tekstów kulturyDo wyboru temat 1 lub 2PILNE NA JUŻ! DAJE NAJ :)

03.11.2020 21:32

Odpowiedzi (1)

Anonim 04.11.2020 14:37

Kobieta- femme fatale, matka i kochanka

Proponowana teza:
Wizerunek kobiety różni się od epoki i od tego jak postrzegali ją artyści

Przykłady:
Sofokles w dramacie "Antygona" przedstawił dwie siostry, które mają różne charaktery. Tytułowa bohaterka jest buntownicza, uparta i porywcza. Z drugiej jednak strony Antygona to kochająca siostra, jest oddana sprawie oraz wierna nakazom religijnym. Bohaterka została przedstawiona jako femme fatale, czyli kobieta fatalna, która przynosiła pecha mężczyznom. Ismena przedstawia stereotyp uległej, niewinnej i bezbronnej kobiety.

Stanisław Wyspiański na swoim obrazie pod tytułem "Macierzyństwo" ukazał kobietę jako czułą matkę, która potrafi uspokoić nerwowe dziecko. Chłopczyk ma szeroko otwarte oczy i wystraszoną minę. Można się domyślić, że dziecko chwilę wcześniej płakało. Na twarzy kobiety widać spokój i troskę.

Sławomir Mrożek w swoim opowiadaniu "Tango" przedstawił postać wyzwolonej kobiety. Eleonora jest w średnim wieku, a chodzi ubrana w dziecięce śpioszki. Jest żoną i matką, ale także kochanką Edka. Eleonora opowiada o swoich kontaktach z mężczyznami i popiera swobodne podejście do życia.

0
0

Potrzebujesz pomocy?

Motywy (Język polski)

Prywatność. Polityka prywatności. Ustawienia preferencji. Copyright: INTERIA.PL 1999-2025 Wszystkie prawa zastrzeżone.