Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz

 

kto wisiał na ścianie (obrazy) w domu sędziego ? Jakie ważne postacie ?

czemu Soplicowie prowadzili spór o zamek Horeszkow ? 

Odpowiedzi (2)

pitucha 21.01.2019 16:34

Zgłoś

W domu sędziego wiszą obrazy: Tadeusza Kościuszki - dowódcy powstania kościuszkowskiego, Tadeusza Rejtana - jednego z posłów Sejmu Czteroletniego, generała Jakuba Jasińskiego, czy Samuela Korsaka - jednego z inicjatorów zerwania sesji sejmu rozbiorowego.

Wcześniej ich przedstawiciele- Stolnik i Jacek Soplica- przyjaźnili się. Gdy jednak ten drugi poprosił o rękę córki swego znajomego, uzyskał odpowiedź odmowną. Wtedy też kontakty między nimi uległy znacznemu pogorszeniu. Niedługo po tym wydarzeniu na zamek Horeszków napadli Moskale, jednak Stolnik wraz ze swym sługą Gerwazym i podwładnymi odparli atak. Soplica, pod wpływem impulsu, widząc swego przeciwnika triumfującego, oddał w jego kierunku strzały i zabił go. Został uznany za zdrajcę, posądzony o współpracę z Moskalami. W krótkim czasie zniknął bez śladu. Świadkiem tych wydarzeń był Gerwazy i taką też historię przedstawił Hrabiemu- krewnemu Stolnika. Ten zaś bohater był prawowitym dziedzicem zamku. Jednak brat Jacka Soplicy, Sędzia, chciał wejść w posiadanie tego spadku. Zasadniczo nie mógł rościć sobie praw do niego. Jednak sprawa po kolei trafiała do wielu urzędów, w efekcie nie została rozstrzygnięta nawet w sądach granicznych, do których dotarła na końcu. Hrabia, znudzony tym procesem, chciał oddać Sędziemu zamek bez walki. Jednak po usłyszeniu historii Klucznika Gerwazego, postanowił zatrzymać spadek, by nie trafiły w ręce brata zabójcy Stolnika.

0
0

cirrus 21.01.2019 12:45

Zgłoś

Hejo!
Kto wisiał na ścianie (obrazy) w domu sędziego? Jakie ważne postacie?
- Tadeusz Kościuszko herbu Roch III - Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej - polski patriota i bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych
- Generał Jakub Jasiński - generał wojsk litewskich, poeta i działach polityczny
- Samuel Korsak - pułkownik husarski wojsk litewskich
- Tadeusz Rejtan - polski szlachcic

A co do słynnego sporu, to znajdziesz go w tym wypracowaniu:

https://www.bryk.pl/wypracowania/jezyk-polski/lektury/20-pan-tadeusz-adama-mickiewicza-najwazniejsze-informacje.html

Powodzenia! :D

0
0

Potrzebujesz pomocy?

Lektury (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.