w jaki sposób tragizm jednostkowy przemienił się w Lilli Wenedzie w tragizm zbiorowości?

Odpowiedzi (1)

patryk111991 11 godzin temu

Zgłoś

Lilliput to fikcyjna kraina stworzona przez Jonathana Swifta w jego powieści "Gulliver's Travels" (Podróże Guliwera). W tej krainie mieszkały malutkie istoty ludzkie, zwane Lilliputami. Tragizm jednostkowy i zbiorowy można zobaczyć w różnych aspektach tej opowieści.

Tragizm jednostkowy w Lilli Wenedzie:
W Lillipucie Guliwer spotyka wiele postaci, które doświadczają osobistego nieszczęścia. Przykłady to np. cesarzowa Lilliputów, która była zazdrosna o swoje królestwo, lub skrytobójca, który chciał zabić Guliwera. Każdy z tych bohaterów doświadcza indywidualnych tragedii lub konfliktów, które stanowią podstawę dla tragicznych wątków w powieści.

Tragizm zbiorowości w Lilli Wenedzie:
Jednak oprócz tragizmu jednostkowego, powieść "Gulliver's Travels" zawiera również elementy tragizmu zbiorowości. Guliwer poznaje wiele absurdalnych i irracjonalnych aspektów życia społecznego Lilliputów. Przykładem jest spór między dwiema głównymi partiami politycznymi w Lillipucie, które toczyły walkę o to, z której strony jajka należy łamać. Ta komiczna, a zarazem bezsensowna kwestia, może być postrzegana jako satyra na irracjonalność i absurd w polityce i społeczeństwie.

Ponadto, Guliwer obserwuje, jak Lillipuci prowadzą wojny między sobą z powodu błahej przyczyny - sporu o to, z której strony należy otwierać jajka. To satyra na ludzką skłonność do konfliktów i wojen z powodu absurdalnych powodów.

Wszystkie te elementy wprowadzają w powieści krytykę irracjonalności i egoizmu społeczeństwa, co może być uważane za rodzaj tragizmu zbiorowości.

Podsumowując, w powieści "Gulliver's Travels" tragizm jednostkowy i zbiorowy pojawia się poprzez różne wątki i wydarzenia, które satyrycznie komentują ludzką naturę i społeczeństwo. Zarówno jednostkowe tragedie postaci, jak i absurdalność działań zbiorowości, tworzą obraz Lilli Wenedii jako krainy, gdzie zarówno jednostki, jak i całe społeczeństwo doświadczają różnych form tragedii.

0
0

Potrzebujesz pomocy?

Lektury (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.