Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

wypracowanie lektury syzyfowa praca

Odpowiedzi (1)

Nemedanxa

Wschodząca gwiazda

Nemedanxa 21.04.2023 20:07

Zgłoś

"Syzyfowa praca" to powieść Stefana Żeromskiego, która opowiada historię Andrzeja Ziemińskiego - młodego, ambitnego robotnika, który marzy o awansie społecznym i lepszym życiu dla siebie i swojej rodziny. Jednak droga do spełnienia marzeń okazuje się być trudniejsza, niż początkowo zakładał. W końcu, mimo swojego ogromnego wysiłku, Andrzej zostaje zwolniony z pracy i zmuszony do podjęcia niestabilnego zatrudnienia jako robotnik sezonowy. Powieść Żeromskiego to opowieść o pracy i poświęceniu, ale również o sile systemu społecznego, który utrudnia osiągnięcie sukcesu.

Jednym z kluczowych motywów powieści jest praca, która dla bohatera jest źródłem zarówno dumy, jak i frustracji. Praca staje się dla niego swoistą "syzyfową pracą", gdyż mimo ogromnego wysiłku i ciężkiej pracy, nie jest w stanie osiągnąć stabilizacji finansowej dla swojej rodziny. Podczas pracy w fabryce Andrzej zauważa nierówności społeczne i brak szans awansu dla robotników. Mimo to on sam nie rezygnuje ze swojego marzenia o poprawie swojego statusu społecznego. Ta walka o lepszą pozycję w społeczeństwie staje się dla niego jedyną nadzieją na przyszłość.

Innym ważnym motywem w powieści jest system społeczny, który utrudnia realizację marzeń i poprawę statusu społecznego. Fabryka, w której pracuje Andrzej, symbolizuje hierarchię społeczną i brak szans na awans społeczny. W takim systemie, jakim jest Polska w XIX wieku, jedyną drogą do poprawy sytuacji jest wyjście poza granice kraju, co nie jest możliwe dla wielu zwykłych ludzi. Żeromski ukazuje, jak trudno jest osiągnąć stabilność finansową, a tym samym godne życie, dla zwykłych ludzi w takiej rzeczywistości.

Podsumowując, "Syzyfowa praca" to nie tylko opowieść o pracy i poświęceniu, ale również o nierównościach społecznych i braku szans na awans społeczny w tamtych czasach. Powieść ta pokazuje, jak trudno było zwykłym ludziom w XIX wieku zdobyć godne życie i realizować swoje marzenia. Jednocześnie jednak, historia Andrzeja Ziemińskiego to historia walki o lepsze życie i nieustannego dążenia do celu, pomimo trudności i przeciwności losu.

0
0

Potrzebujesz pomocy?

Lektury (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.