Odpowiedz na pytanie (w dłuższej formie[Rozprawka]) Co G. Grudziński rozumie pod pojęciem " Zwykłej" i "nowej moralności". Dlaczego odwołuje się do tego drugiego pojęcia. Proszę o szybką odpowiedź.

Odpowiedzi (1)

adrianna1999 26.02.2021 11:10

Zgłoś

Dla Grudzińskiego było to odwołanie się do normalności, do jakiej przywykł podczas pobytu w obozie sowieckim (Łagrze). Ze względu na trudne warunki należało się przystosować się do nowego świata i zasad w nich obowiązujących.

Zwykła moralność: Przede wszystkim chodziło o zasady panujące w miejscu, gdzie człowiek może być człowiekiem, a nie w nieludzkich warunkach. Chodzi tu o wszystkie zasady moralne, które są przeciwstawne do tych obozowych. Ludzie nie walczą o kawałek chleba, nie zabijają, liczą się z innymi, są zdolni do miłości, poświęcenia i pomocy dla najbliższych.

Natomiast nowa moralność, była tak naprawdę po prostu porzuceniem jakiejkolwiek moralności. Liczyło się tylko przeżycie. Człowiek został sprowadzony do ekstremalnych warunków, w których był traktowany jak zwierzę. Więźniowe byli tak przyzwyczajeni do otaczającej ich śmierci, że przestali zwracać na nią uwagę. Każdy walczył o to, żeby miał co zjeść. Współwięźniowie gardzili i nienawidzili sobą nawzajem. Nikt nie mógł liczyć na współczucie, najsłabsi byli oskarżani za obniżanie wydajności swojej brygady. Człowiek stawał się tylko siłą roboczą i obiektem do zaspokajania fizycznego pożądania. Kawałek chleba stał się cenną walutą. Tylko poniektórzy więźniowie chcieli zachować resztki człowieczeństwa, podtrzymywali związki rodzinne, kochali czy dzielili się jedzeniem.

Myślę, że te informacje pomogą Ci stworzyć rozprawkę.

0
0

Potrzebujesz pomocy?

Lektury (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.