Powstanie Listopadowe przyczyny, przebieg, Skutki Powstanie Styczniowe przyczyny, przebieg, skutki Najważniejsze bitwy Napoleona Bonapartego (KRÓTKO BYM POPROSIŁ JEŚLI MOŻNA Z GÓRY DZIĘKUJE <3)

Odpowiedzi (2)

fanxpempekx123 21.04.2022 21:16

Zgłoś

w nocy z 29 na 30 listopada 1830.

0
1

kamyszka 20.04.2022 14:15

Zgłoś

Skutki powstania styczniowego np.: śmierc ponad 10000 uczestników powstania, ponad 20000 zesłano na Sybir, zastąpienie urzędników polskich rosyjskimi
Przebieg: Rozpoczęcie- w nocy z 22 na 23 stycznia 1863r. Spiskowcy uderzyli garnizony rosyjskie. Posiadali niewiele broni, wyposażeni byli w manifesty: ogłaszający powstanie narodowe, uwłaszczeniowy i znoszący bariery stanowe.

Przyczyny powstania Listopadowego np.: nieprzestrzeganie konstytucji, nasilający się rosyjski ucisk narodowy na Polaków, brutalne postępowanie wielkiego księcia Konstantego, łamanie prawa przez cara

Skutki powstania np.: szeregowych włączano na 25 lat do armii rosyjskiej, w sztuce i literaturze coraz częściej pojawiały się myśli narodowowyzwoleńcze, zlikwidowano szkolnictwo wyższe.

Przebieg: Rozpoczęcie: w nocy z 29 na 30 listopada 1830. Sygnałem do rozpoczęcia działań był pożar na Solcu. W walkach szczególną popularność i uznanie zyskał Józef Chłopicki - dyktator powstania, poprowadził polskie wojska. 14 lutego generał Józef Dwernicki rozniósł wroga pod Stoczkiem. Żołnierzpolski bił się dzielnie również pod Grochowem- 20-25 lutego. W trakcie bitwy ciężko ranny został dyktator powstania. Rosjanie ponieśli wówczas sporo strat, co zadecydowało o tym, że Dybicz zrezygnował na razie ze szturmowania warszawskiej Pragi. Ignacy Prądzyński, który ułożył śmiały plan ofensywy, zakładający odcięcie Dybicza od źródeł zaopatrzenia. W efekcie pod Iganiami Rosjanie stracili ponad 4000 żołnierzy, pozostałe zaś 10000 dostało się do niewoli. Bitwa pod Ostrołęką to przełomowy punkt. Miała ona miejsce 26 maja 1831 roku.Zgodnie z projektem Prądzyńskiego miano forsownym marszem zbliżyć się do pozycji rosyjskich w rejonie Łomży i spróbować je zniszczyć. Jednak plan uległ zmianie. Z nieznanych bowiem przyczyn Jan Skrzynecki wstrzymał ofensywę, co zadecydowało o przejściu Dybicza do kontrataku, uwieńczonego bezprzykładną wiktorią. Polacy stracili wiarę w pokonanie nieprzyjaciela. Upadła dyscyplina w wojsku.

0
0

Potrzebujesz pomocy?

XIX wiek (Historia)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.