Przejdź na stronę główną Interia.pl

Geo. Klasa VI Zad. 1/34 Podkreśl w tekście dwie błedne informacje, a następnie je popraw. Europa ma

powierzchnię 10,5 mln km2 i jest jednym z najmniejszych kontynentów. Jest w całości położona na półkuli północnej. Na wschodzie sąsiaduje z Azją. Od zachodu oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego, a od północy - wody Oceanu Arktycznego. Od Afryki Europe odaziela Morze Czarne. Charakterystyczną cechą kontynentu jest bardzo urozmaicona linia brzegowa z licznymi wyspami i półwyspami, które zajmują aż 1/3 jego powierzchni. Około 3/4 obszaru Europy zajmują góry i wyżyny. A. Poprawna informacja: B. Poprawna informacja:

Odpowiedzi (1)

_darek_ 21.02.2020 15:47

Zgłoś

Przebieg umownej granicy Europy z Azją na wschodzie i południowym wschodzie wzbudza kontrowersje. Kwestia ta jest różnie rozstrzygana w nauce poszczególnych krajów, a najwięcej rozbieżności w tej sprawie występuje w nauce anglosaskiej.

Zwykle przyjmuje się, że Europa rozciąga się od Oceanu Atlantyckiego na zachodzie do gór Ural na wschodzie oraz od Oceanu Arktycznego na północy do Morza Śródziemnego, Morza Czarnego i gór Kaukaz na południu (Kaukaz w niektórych interpretacjach jest zaliczany do Europy, a w niektórych nie)
Europa leży w całości na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej. Od północy kontynent ten oblewany jest przez Ocean Arktyczny, od zachodu przez Ocean Atlantycki, a od południa przez będące częściami Atlantyku Morze Śródziemne i Morze Czarne. Europę od Azji oprócz granicy lądowej oddzielają również cieśniny Bosfor i Dardanele, od Afryki cieśniny Gibraltarska i Sycylijska[5], natomiast od Ameryki Północnej Cieśnina Duńska pomiędzy Grenlandią a Islandią[6].

Powierzchnia Europy: to 10,2 mln km²[7] – 10,5 mln km²[8] (z czego prawie 4 mln km² zajmuje europejska części Rosji). Stanowi to ok. 2% całej powierzchni kuli ziemskiej (ok. 7,5% powierzchni lądów) i Europa jako część świata jest większa tylko od Australii. Europa stanowi 1/5 Eurazji i jako jej największy półwysep jest najbardziej wysunięta na zachód.

Rozciągłość równoleżnikowa: 5,6 tys. km (79°)
Rozciągłość południkowa: 4,2 tys. km (35°)
Długość wybrzeży: 38 tys. km
Średnia wysokość terenu: 292 m n.p.m.
Najdalej wysunięte punkty Europy (wliczając należące do niej wyspy):
na północ – Rosja (Wyspa Rudolfa w archipelagu Ziemia Franciszka Józefa)
na południe – Grecja (Wyspa Gavdos koło Krety)
na wschód – Rosja (Przylądek Flissingski na Nowej Ziemi)
na zachód – Portugalia (skały w pobliżu wyspy Flores na Azorach)
Najdalej wysunięte punkty kontynentalnej Europy[5]:

na północ – Norwegia (przylądek Nordkinn)(ze względu na drogowe połączenie przez Tunel Nordkapp uznawany bywa także przylądek Knivskjellodden)
na południe – Hiszpania (przylądek Marroquí)
na wschód – Rosja (ujście rzeki Bajdaraty do Morza Karskiego)
na zachód – Portugalia (przylądek Roca)

0
0

Potrzebujesz pomocy?

Astronomia (Geografia)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.