Potrzebuję "małej" pomocy w rozwiązaniu tych krzyżówek, chętnie nauczyłbym się sam jak to się robi ale w podręczniku mam 1 przykład takiej krzyżówki i to praktycznie wszystko a w necie ciężko coś sensownego znaleźć. Poza tym mam mało czasu na zrobienie tego dlatego byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś chciał poświęcić chwilę.

1.Skrzyżowano ze sobą dwie odmiany muszek owocowych: o szarej barwie i długich skrzydłach z odmianą czarną o skrzydłach szczątkowych. Geny są sprzężone ze sobą. Gen na szarą barwę (B) i długie skrzydła (V) są dominujące a na barwę czarną (b) i szczątkowe skrzydła (v) recesywne. Jakie owady otrzymamy w pokoleniu F1 i F2 pod względem fenotypowym i genotypowym?

2.Skrzyżowano ze sobą heterozygotyczne myszy żółte. Jednakże pewna część potomstwa ginie przed urodzeniem, gdyż myszy posiadają gen letalny – śmierci, który jest recesywny (a1). Jakie potomstwo otrzymamy w pokoleniu F1 i jaka część myszy zginie przed urodzeniem?

3.Jakich dzieci mogą oczekiwać: kobieta jasnowłosa, dalekowzroczna, posiadająca nos prosty i mężczyzna ciemnowłosy, krótkowidz o nosie garbatym? Włosy ciemne, dalekowzroczność i nos garbaty to cechy dominujące. Geny człowieka zapisuje się w układzie heterozygotycznym.

4.Czy ojcem dziecka o grupie krwi B może być mężczyzna z grupą krwi A, jeśli matka ma grupę krwi 0?5.Jakich typów dzieci mogą oczekiwać kobieta normalnie słysząca (N), z licznymi piegami (PZ), o włosach falistych (KP) i mężczyzna z wrodzoną głuchotą (n), z normalną skórą (ZZ) o włosach prostych (PP)? W nawiasie podano geny. Geny człowieka zapisuje się w układzie heterozygotycznym.

Odpowiedzi (0)

Potrzebujesz pomocy?

Genetyka (Biologia)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.