Dowiedz się więcej na ten temat!
Zapraszamy do serwisu opracowania.pl

okładka Słownik symboli literackich

Słownik symboli literackich

Słownik symboli to wyczerpujące opracowanie symboli występujących zarówno w utworach epickich, jak i w liryce, co może się okazać bardzo przydatne dla maturzystów. Informacje na temat symboli są bowiem zazwyczaj punktowane w kluczach egzaminacyjnych, według których trzeba napisać wypracowanie w czasie matury z języka polskiego. W Słowniku symboli znajduje się omówienie ponad 140 symboli, przewijających się przez wszystkie epoki literackie.

jutrzenka Dodaj do listy

Jutrzenka symbolizuje zapowiedź dnia, jasność, przebudzenie, zaranie, zmartwychwstanie, wiosnę, młodość, wzniosłość, radość, swobodę, wiarę, poezję, rozum, cnotę, śmierć, pożądanie, żal, litość.

Starożytność

Biblia, Stary Testament

JUTRZENKA - OPROMIENIENIE ŚWIATA: "Czy (...)powołałeś świat, a zorzy wskazałeś jej miejsce? (...) Zmienia się ziemia jak glina pod pieczęcią i staje wszystko jakby w przybraniu" (Księga Hioba).

Mitologia

MITOLOGICZNA JUTRZENKA - Eos, była siostrą Heliosa i Selene. Homer zwał ją różanopalcą. Znana była ze swoich romansów, najczęściej przedstawiono ją z pochodnią w ręku i kwiatami lub powożącą rydwanem. Rano Eos opłakiwała swego syna Memnona zabitego przez Achillesa. Te łzy boginki zamieniały się w poranną rosę.

Romantyzm

Oda do młodości A. Mickiewicz

JUTRZENKA - WOLNOŚĆ, SWOBODA: Wiersz, który jest pochwałą wolności, młodości, aktywności kończy się słowami: "Witaj jutrzenko swobody, zbawienia za tobą słońce!"

Kordian J. Słowacki

JUTRZENKA - WIARA: "Jutro błyśnie jutrznia wiary".

JUTRZENKA - NADZIEJA: "Wszystkich oświecę duszy promieniem i świtem urodzonych nadziei".