Postawa kryspusa wobec umierających chrześcijan ,,Quo Vadis" Dziękuję

Odpowiedzi (2)

bluecarrot

Wschodząca gwiazda

bluecarrot 25.04.2020 21:57

Zgłoś

Straszył ich, że mają pokutować, bo inaczej nie otrzymają zbawienia. Kiedy chrześcijanie mieli zawisnąć na krzyżach, chcieli żyć i umierać w przekonaniu, ze dostaną zbawienie, a Kryspus mówił, że są takimi grzesznikami, że jest to wysoce wątpliwe. Wtedy podszedł do nich Święty Paweł i powiedział Kryspusowi, żeby przestał straszyć, i że chrześcijanie otrzymają zbawienie. W momencie śmierci Kryspus złagodniał.

0
0

pitucha 07.03.2019 10:27

Zgłoś

W Powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis” spotykamy grupę chrześcijan. Należą do nich Ursus, Ligia, Glaukus, apostołowie, Piotr i Paweł. Odznaczają się wiernością swoich ideałów. Zdają sobie sprawę, że religia wymaga od nich wyrzeczeń i narzuca pewne rygory, wymagania. Wierzą , że nauka ogarnia świat i ona jedna może go odrodzić. Pierwsi chrześcijanie to głównie ubodzy ludzie, których cechuje prostota, szacunek wobec innych, poszanowanie boskich praw. Ukrywają się przed poganami ze swoimi wierzeniami, spotykają się potajemnie na modlitwach. Ich zachowanie nie jest akceptowane przez pogan, oskarżają oni chrześcijan o zdradę i złe zamiary wobec Nerona.
Jednym z wielu ludzi, którzy zmienili się dzięki chrześcijaństwu był Chilon Chilonides. Ten człowiek był zdrajcą, który dla pieniędzy zrobiłby wszystko. To przez niego Neron nabrał fałszywego wyobrażenia, że chrześcijanie pomogli w podpaleniu Rzymu. Donosił on na nich do Nerona. Nie liczył się z drugim człowiekiem co udowodnił zdradzając dwukrotnie Glaukusa. To co spowodowało zmianę jego postawy to moment, w którym ujrzał rzeź chrześcijan jaka została dokonana w czasie igrzysk. Miał wrażenie jakby na własnym ciele poczuł ból tych ludzi. To spowodowało jego nawrócenie. Spokorniał i poprosił o przebaczenie u Glaukusa. Gdy je otrzymał ochrzcił się i umarł śmiercią męczennika, wyrwano mu język i ukrzyżowano.

1
0

Potrzebujesz pomocy?

Lektury (Język polski)

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.