Literatura francuska, tak samo jak czeska literatura współczesna, literatura polska, niemiecka czy rosyjska dynamicznie zmieniała się na przestrzeni wieków, a ważnym katalizatorem jej rozwoju były, między innymi, zmiany społeczno – gospodarcze, które następowały we Francji.

Czym charakteryzowały się poszczególne epoki literackie w przypadku literatury francuskiej, jakie książki absolutnie należą do jej klasyki, co warto przeczytać oraz jak wygląda współczesny obraz literackiej Francji. 

Historia literatury francuskiej.

Literatura francuska, podobnie jak współczesna literatura hiszpańska, podlegała zmianom związanym z ówczesnymi prądami i nurtami artystycznymi oraz historią Francji.

W okresie średniowiecza, kiedy zaczęły powstawać pierwsze spisane utwory literackie, bardzo dużą popularnością cieszyły się przede wszystkim poematy, których tematyka oscylowała wokół zagadnień militarnych, żołnierskich czy romansowych. To właśnie w średniowiecznej Francji powstało jedno z najważniejszych dzieł tego okresu – epos rycerski „Pieśń o Rolandzie”. Średniowieczna literatura francuska podejmowała także tematykę sakralną.

Francuski renesans to, podobnie jak w wielu państwach europejskich, przede wszystkim humanizm, charakteryzujący się bardzo dużym zainteresowaniem kulturą starożytnej Grecji i Rzymu, która w czasie średniowiecza zeszła na dalszy plan. Poza tym, humanizm stawiał w centrum człowieka. W okresie baroku bardzo duży nacisk kładziono natomiast nie tylko na treść, ale również na formę utworu. Co to oznaczało w praktyce? Popularne były różnego rodzaju środki stylistyczne, których użycie miało zadziwić odbiorcę i przyciągnąć jego uwagę. Barokowi twórcy często starali się, by ich utwory były przede wszystkim bardzo wysmakowane językowo.

Oświecenie, tak jak w całej Europie, przyniosło bardzo duże zainteresowanie nauką oraz ludzkim rozumem. W tym czasie wiele dzieł literackich było tworzonych przez ówczesnych myślicieli. To właśnie w okresie oświecenia tworzył, między innymi, Monteskiusz, który dokonał obowiązującego do dzisiaj trójpodziału władzy. Po oświeceniu, w literaturze francuskiej XIX wieku dominować zaczął romantyzm, prąd zwracający ogromną uwagę na świat wewnętrznych przeżyć bohaterów. Wśród wpływowych twórców francuskiego romantyzmu należy wymienić takie nazwiska, jak: Victor Hugo oraz Stendhal.

Międzywojenna literatura francuska, podobnie jak w innych państwach europejskich, w dużej mierze podnosiła temat I wojny światowej oraz dojrzewała w duchu narastających konfliktów politycznych. Po II wojnie światowej natomiast w dorobku literackim francuskich twórców, poza tematyką wojenną, wyraźnie widać wpływy awangardowe. 

Klasyka literatury francuskiej.

Klasyka literatury francuskiej, tak samo jak klasyka literatury skandynawskiej, rosyjskiej itp. ma wiele do zaproponowania nawet najbardziej wymagającym czytelnikom. Co więcej, klasyka ma to do siebie, że nigdy nie wychodzi z mody, dlatego książki, które można do niej zaliczyć, nadal nie straciły swojej aktualności.

 • „Czerwone i czarne”, „Pustelnia Parmeńska” oraz „Życie Henryka Brulard” – Stendhal (właściwie Henri Beyle),
 • „Pani Bovary” oraz „Szkoła uczuć” – Gustave Flaubert,
 • Archipelag w ogniu”, „W osiemdziesiąt dni dookoła świata”, „Sakiewki podróżne”, „Rozbitkowie z Jonathana” – Juliusz Verne,
 • „Katedra Marii Panny w Paryżu”, „Nędznicy” oraz „Legenda wieków” – Victor Hugo,
 • „Zadig”, „Prostaczek” – Voltaire,
 • Kubuś Fatalista i jego pan”, „Zakonnica” – Denis Diderot,
 • „Drugie studium kobiety”, „Komedia ludzka”, „Ojciec Goriot” – Honoriusz Balzak,
 • Cykl „Trzy miasta” oraz „Rougon – Macquartowie” – Emil Zola,
 • „Hrabia Monte Christo”, „Trzej muszkieterowie” – Aleksander Dumas,
 • „Droga przez Flandrię” – Claude Simon,
 • „W poszukiwaniu straconego czasu” – Marcel Prous,t
 • „Dżuma”, „Upadek”, „Obcy” – Albert Camus,
 • „Dama Kameliowa” – Aleksander Dumas (syn Aleksandra Dumasa),
 • „Nowa Heloiza” – Jean Jacques Rousseau.

Jak widać, klasyka literatury francuskiej to bardzo znane i cenione powieści, które cieszą i cieszyły się bardzo dużą popularnością w Europie i na świecie, w tym również w Polsce. Należy dodać, że niektóre z nich znajdują się w kanonie lektur szkolnych w polskich szkołach. Chcąc jeszcze lepiej poznać klasykę francuskiej prozy i liryki, warto sięgnąć dodatkowo po dzieła takich wybitnych twórców jak: Sidonie – Gabrielle Colette, Boris Vian, Simone de Beauvior czy George Sand.

Współczesna literatura francuska

Współczesna literatura francuska ma wiele do zaproponowania swoim czytelnikom. Trudno jednoznacznie wskazać cechy charakterystyczne literatury francuskiej XXI wieku. Dzisiejsi twórcy podejmują bowiem bardzo różnorodną tematykę, często związaną z aktualnymi zagadnieniami społecznymi. Do grona najbardziej cenionych współczesnych francuskich pisarzy należy, między innymi, Patrick Modiano – laureat Literackiej Nagrody Nobla. Wśród jego książek na szczególną uwagę zasługuje powieść „Żebyś się nie zgubił w dzielnicy”. Poza tym, analizując francuską literaturę współczesną warto zapoznać się z twórczością takich pisarzy, jak: Michel Houellebecq, Romain Gary czy Sabri Louatah.

Bardzo interesująca jest również francuska literatura dla dzieci i młodzieży. Poza klasyką, czyli „Małym księciem” autorstwa Antoine de Saint – Exupery’ego, warto sięgnąć także po książki Pascala Garniera, Corinne Dreyfuss, Serge Blocha oraz twórczość Rene Goscinnego, znanego przede wszystkim, jako jednego z współautorów komiksów o Asteriksie i Obeliksie. Do kanonu francuskiej literatury dla dzieci weszły ponadto książki o Mikołajku, również autorstwa Rene Goscinnego. 

Źródło:SKUPSZOP.PL

Waclaw