Mit o wojnie trojańskiej wyjaśnia przyczyny wojny trojańskiej.

Mit o wojnie trojańskiej zaczyna się historią boginki morskiej Tetydy, która według przepowiedni miała urodzić syna potężniejszego od swego ojca. Z tego powodu Zeus i Posejdon porzucili starania o jej rękę, a Tetyda została usidlona przez księcia Peleusa.

Na ich ślub w pieczarze centaura Chejrona zaproszono wszystkich bogów z wyjątkiem kłótliwej bogini niezgody, Eris. Ta zemściła się, rzucając na stół złote jabłko z napisem "Dla najpiękniejszej", które stało się przedmiotem sporu między boginiami: Herą, Ateną i Afrodytą. Posłano po młodego pasterza Parysa, który miał go rozsądzić.

Mit o wojnie trojańskiej - historia Parysa

Parys był synem władcy Troi, Priama, ale nie wiedział o tym. Jako niemowlę porzucono go w lesie, aby nie spełnił się proroczy sen jego matki, Hekabe, w którym dziecko jest pochodnią zapalającą całe miasto. Parys przeżył wykarmiony przez niedźwiedzicę i przygarnięty przez pasterza.

Mit o wojnie trojańskiej - skutki decyzji Parysa

Trzy boginie próbowały przekupić Parysa. Hera oferowała mu władzę, Atena mądrość, a Afrodyta - najpiękniejszą kobietę, Helenę ze Sparty i to Afrodycie młodzieniec przyznał jabłko. Jak wspomina mit o wojnie trojańskiej niedługo potem Parys zwyciężył na igrzyskach w Troi, gdzie rozpoznano w nim królewskiego syna. Wysokie stanowisko pozwoliło Parysowi zrealizować swój zamiar. Popłynął do Sparty, gdzie król Menelaos przyjął go gościnnie, a pod jego nieobecność Parys porwał jego żonę Helenę. Armia Spartan pod wodzą Agamemnona, brata Menelaosa ruszyła w kierunku Troi. Menelaos i Odyseusz jako posłowie zażądali wydania Heleny.

Kiedy spotkali się z odrzuceniem pokojowego rozwiązania, rozpoczęła się wojna trwająca 10 lat, której ostatni rok przedstawił Homer w "Iliadzie", a jej następstwa w "Odysei". Mit o wojnie trojańskiej jest jedną z najbardziej znanych mitologicznych opowieści, która zajmuje ważne miejsce w kulturze europejskiej, twórcy różnych epok wielokrotnie odwoływali się do tego mitu.