napięty plan - plan wymagający ogromnego wysiłku: W tej firmie właściwie nie ma okresu, w którym plan nie byłby napięty do ostatnich granic. Nic dziwnego, że pracownicy gonią resztką sił, a na urlop wciąż nie ma czasu.

napięta sytuacja - sytuacja nerwowa, stresująca, trudna: Od jakiegoś czasu w biurze panuje nadzwyczaj nerwowa sytuacja. Nie wiadomo: będą zwolnienia, czy nie, a jeśli tak, kto pójdzie na pierwszy ogień?

napięcie sięga zenitu - o bardzo nerwowej atmosferze: Wczoraj wieczorem miałem bardzo trudną rozmowę w rodzinie. Nadszedł moment, kiedy moja siostra Kaśka musiała powiedzieć rodzicom to, o czym ja wiedziałem już od jakiegoś czasu. Obiecałem, że ją wesprę. Zaczęło się spokojnie, potem było coraz gorzej. Kiedy Kaśka oświadczyła, że jest w ciąży, napięcie sięgnęło zenitu.

napięta uwaga - silna koncentracja na czymś: Z napiętą uwagą słuchaliśmy wykładu profesora. Po raz pierwszy nikomu z nas nie przyszło do głowy, aby zajmować się czymś innym. Mówił pasjonująco, nawet nie usłyszeliśmy dzwonka.