ginąć (padać) jak muchy - ginąć masowo, na wielką skalę; padać pokotem: Zaraza uczyniła wśród mieszkańców średniowiecznej Europy straszliwe spustoszenie. Nie mający żadnych lekarstw ludzie padali jak muchy, wymierały całe miasta.

poruszać się (ruszać się) jak mucha w smole - ruszać się bardzo wolno; leniwie wykonywać ruchy; poruszać się flegmatycznie, niemrawo, irytując tym innych ludzi: Większych szans na zwycięstwo naszych pływaków w konkurencji stu metrów stylem motylkowym raczej nie mamy. Wczoraj chłopcy zbyt długo trenowali i dziś od rana ruszają się jak muchy w smole.

mucha nie siada - o czymś, co zostało zrobione bardzo dobrze; wyraz podziwu dla czyjejś pracy, czyichś dokonań; o kimś doskonałym, perfekcyjnym, wyjątkowym: Nie ukrywam, w warsztacie przetrzymano mój samochód pół roku, ale efekt ostateczny jest piorunujący. Nowe hamulce działają tak, że mucha nie siada.

(ktoś) muchy by nie skrzywdził - ktoś ma bardzo dobre serce; o kimś, kto jest dobrotliwy, łagodny: Wysoki Sądzie! Oskarżanie mojego klienta o pobicie pokrzywdzonego przed dyskoteką jest absurdem. Proszę spojrzeć na twarz oskarżonego, na te jego niewinne oczy... On przecież muchy by nie skrzywdził!

mieć muchy w nosie - mieć zły humor; kaprysić, grymasić; stroić fochy; dąsać się bez wyraźnego powodu: Od rana próbuję się z tobą dogadać, od rana cię proszę, abyś mi powiedziała, co tak naprawdę się z tobą dzieje. Ale nie, ty milczysz jak zaklęta, patrzysz na mnie wilkiem i masz oczy pełne łez. Tak już chyba jesteś skonstruowana, że raz w tygodniu musisz nam wszystkim pokazać, że masz muchy w nosie.