lew salonowy - mężczyzna lubiący uwodzić kobiety, mający u nich powodzenie: Pan Stefan jest więc typowym arystokratą, lwem salonowym, próżniakiem i bawidamkiem.

lew się w kimś budzi - o kimś, kto nagle nabrał niezwykłej odwagi, dumy: Miałem okazję zobaczyć jak nagle w człowieku zwykłym, przeciętnym budzi się lew. Jonasz zmienił się nie do poznania - był zdeterminowany, gotów na wszystko, byle osiągnąć cel.

wejść w paszczę lwa - narazić się na niebezpieczeństwo: Nie idź do niego teraz, bo wejdziesz w paszczę lwa, ojciec jest wściekły i nawet mama nie zdołała go uspokoić. O twojej jedynce z matmy powiesz mu później.

lwia część - duża część, pokaźna ilość: Lwia część pieniędzy przypadła oczywiście prezesom, ale i my coś przecież zyskaliśmy.

lwie serce - niezwykła odwaga: Michał Wołodyjowski to bohater o lwim sercu - nigdy nie wahał się ryzykować życia dla dobra zagrożonej ojczyzny.

Tytuł powieści A. Lindgren o dwóch kochających się i odważnych braciach, Jonatanie i Karolu, brzmi Bracia Lwie Serce.

lwi pazur - niezwykły talent, przejawiający się w każdym szczególe: Beata to rasowa impresjonistka. Lwi pazur można dostrzec w każdym jej obrazie.

pokazać lwi pazur PAZUR