nie ma żywego ducha - nie ma nikogo, pustka: O tej porze na cmentarz? Zwariowałeś? Tam nie ma żywego ducha! No, chyba że duchy...

iść z duchem czasu - nadążać za zmieniającą się modą, korzystać z różnego rodzaju nowinek: Zawsze staram się iść z duchem czasu i dlatego kupiłem sobie najnowszy telefon komórkowy z wbudowanym aparatem cyfrowym, kamerą, odtwarzaczem plików mp3 oraz wodotryskiem.

podnieść (podnosić, podtrzymywać, podtrzymać, pokrzepiać, pokrzepić) kogoś na duchu (też: podnieść, podnosić, podtrzymywać, podtrzymać, pokrzepiać, pokrzepić w kimś ducha) - dodawać komuś otuchy, pocieszać, nie pozwalać na popadnięcie w przygnębienie; rozbudzać w kimś optymizm co do możliwości zrealizowania przedsięwziętych zamierzeń: Już niemal zwątpiłem w możliwość zdobycia Babiej Góry, ale Michał okazał się doskonałym psychologiem. Nie ustawał w zabiegach podnoszenia mnie na duchu i wreszcie osiągnął efekt: weszliśmy na szczyt!

upadać (upaść) na duchu - popadać w pesymizm, przygnębienie, tracić wiarę, że uda się zrealizować jakieś przedsięwzięte zamierzenie: Wydawało się jej, że da radę, że zdobędzie się na ten jeden, ostatni wysiłek. Niestety, w najmniej spodziewanym momencie upadła na duchu i całkowicie zrezygnowała z walki.

wyzionąć ducha - umrzeć (o ludziach, zwierzętach), przestać działać (o maszynach, urządzeniach): Nigdy więcej nie dam się nabrać na mecz piłki nożnej przeciwko uczniom naszej szkoły - powiedział dyrektor. - Wczoraj omal nie wyzionąłem ducha.