D. Defoe Przypadki Robinsona Kruzoe, bohater drugoplanowy; rdzenny mieszkaniec Wysp Karaibskich, przyjaciel Robinsona Kruzoe.

Wygląd: Imię Piętaszek nadał mu Robinson od piątku, w którym go spotkał, ratując z rąk ludożerców. Chłopiec miał około dwudziestu lat, śniadą skórę, czarne oczy i granatowe włosy. Piętaszek to Karaib, mieszkaniec jednej z Wysp Karaibskich. Pochodził z plemienia Wielki Karib. "Od pierwszego wejrzenia budził sympatię i zaufanie".

Życiorys: Niewiele informacji w utworze, wiadomo jedynie, że Piętaszek należał do plemienia Wielki Karib, o którym zawsze mówił z dumą i tęsknotą. Z przerażeniem wspominał opowieści o zagładzie wielu ludzi z jego plemienia, dokonanej przez członków wyprawy Hiszpana Corteza. Piętaszek mówił o nich: "złe ludzie".

Charakterystyka: Dla Robinsona Piętaszek był egzotycznym mieszkańcem wysp - tubylcem. Jego nowy towarzysz różnił się od niego wyglądem, rasą, obyczajami, religią i, co ważne, znajomością przyrody. Dobrze radził sobie z przyrządzaniem doskonałych posiłków, szybko i sprawnie wykonywał prace, które Robinsonowi przysparzały kłopotów, np. kopanie dołu (Piętaszek robił to za pomocą muszli). Piętaszek żył w pełnej harmonii z naturą, dlatego jemu z kolei kłopoty sprawiało np. jedzenie łyżką, czy noszenie ubrania, które podarował mu "cywilizowany" przyjaciel ("(...) poruszał się sztywno i niezręcznie. Chodził na śmiesznie rozstawionych nogach. Nietrudno było zauważyć, że swędzi go całe ciało, że ubranie krępuje mu ruchy, a piękny pas z miedzianą klamrą ociera biodra".). Bohater nie znosił też huku wystrzałów i panicznie bał się strzelby. Radość i zachwyt Karaib wyrażał w bardzo piękny sposób - tańcem. Chłopiec wierzył, że świat stworzył wszechpotężny Benamuki. Z czasem przejął wiarę Robinsona, który jednak: "nigdy nie był pewny, czy jego uczeń nie modli się jednocześnie do swego Benamuki". Mimo to Robinson nie potępiał Piętaszka, ponieważ uważał, że serce chłopca jest "tak czyste i prawe jak serce dziecka".

Karaib darzył Robinsona podziwem, uwielbieniem, miłością. Był do niego bardzo przywiązany, ufał mu bezgranicznie. Nie chciał nawet wracać do swego plemienia - wolał zostać z Robinsonem. Razem z nim ruszył w rejs do Anglii - niestety, zginął zabity przez swoich współplemieńców.

Rola w utworze: Piętaszek to dobry, szlachetny, mądry i pojętny człowiek. Robinson ma w nim wiernego i oddanego przyjaciela. Karaib szybko się uczy, jest zdolny, ale i wytrwały. Uparcie powtarza nowo poznane słowa i zwroty. Zachwyca go wszystko, co inne, nowe. Jak każdy młody człowiek, Piętaszek jest ciekawy świata, szybko pokonuje lęk i niepewność wobec zupełnie nieznanych mu przedmiotów, np. strzelby. To bardzo sympatyczny i pozytywny bohater.