M. Dąbrowska Olek, bohater główny i tytułowy; sierota, starszy brat chorej na gruźlicę Andzi, którą się opiekuje.

Wygląd: To ładny, zręczny i zgrabny chłopiec. Jest tylko bardzo drobny. Przez trzy lata nosił do miasta kartofle z pobliskich wsi - w ten sposób zarabiał na utrzymanie swoje i siostry. "Z tego noszenia nie urósł", dlatego wygląda na dziesięć lat. Ma lśniące, niebieskie oczy i zawsze uśmiechniętą twarz.

Życiorys: Bohater opowiadania to 13-letni chłopiec. Podobnie jak jego siostra Andzia, Olek jest sierotą, toteż pełni funkcję żywiciela rodziny i opiekuna siostry. Pracował w składach kolejowych i jako bagażowy na dworcach, nosił ziemniaki ze wsi. Dbał jak mógł o siostrę, tym bardziej, że była ona chora. Starał się zapewnić jej pożywne jedzenie i ciepło w mieszkaniu. Często rezygnował ze swych porcji jedzenia, byle nakarmić siostrę. Otoczył także opieką młodszego od siebie Stasia. Nie poddawał się przeciwnościom losu. Potrafił ciężko pracować, ale także myśleć, jak zaoszczędzić parę groszy, jak uczynić pracę lżejszą. Namawiał kolegów na wspólne działania, bo tak łatwiej się pracowało, a i w gromadzie było raźniej.

Charakterystyka: Olek to dobry i uczynny chłopiec. Bardzo kochał swoją siostrę i starał się jak najlepiej nią opiekować. Mimo wielu zmartwień, był przyjaźnie nastawiony do innych ludzi. Zawsze chętnie pomagał, jeśli widział, że ktoś sam nie umie sobie poradzić. W opowiadaniu zaprzyjaźnił się z małym Stasiem. Zbliżył ich do siebie podobny los - obaj byli sierotami i musieli sami się o siebie troszczyć. Olek był wobec Stasia czuły i wyrozumiały, umiał współczuć chłopcu. Bohater był uczciwy i dumny z tego, że jest robotnikiem (pracował w składach kolejowych). Z niechęcią odrzucił propozycję "dużego Felka od gazet", aby zarabiać sprzedając drewno mieszkańcom miasta po bardzo wysokiej cenie. Olek uważał, że to byłoby oszustwem.

Chłopiec w każdej sytuacji życiowej wykazywał się odpowiedzialnością, zachowywał się jak dorosły człowiek. Czasem było mu bardzo ciężko, smutno i źle. Mimo to nie poddawał się. Był samodzielny, umiał troskliwie opiekować się Andzią. Inni chłopcy bardzo go lubili. W trudnej sytuacji Olek bardzo dobrze sobie radził. Był pracowity. Z pewnością wyrósł na dobrego i uczciwego człowieka.

Rola w utworze: Przykład bohatera samodzielnego, odważnego, który stara się jak najlepiej radzić sobie w życiu.