S. Żeromski Siłaczka, bohater zbiorowy.
Obrzydłówek jest jednym z prowincjonalnych miasteczek, w którym wszyscy dobrze się znają, wiele o sobie nawzajem wiedzą i kierują się określonymi, niepisanymi prawami swojej społeczności, w której nie ma miejsca na takie wartości jak: dobroć, uczciwość, poczucie wspólnoty, wzajemna pomoc, przyjaźń. Liczy się jedynie własna korzyść. Dlatego "elita" miasteczka: ksiądz, aptekarz i felczer są powiązani zależnościami "handlowymi", np. felczer, a później też Obarecki wypisują stosy recept, aby aptekarz mógł zarabiać pieniądze, sporządzając wątpliwej jakości leki, które pewnie są powodem jeszcze większych chorób.
Zamiast walczyć o poprawę drastycznie złych warunków życia biedoty, ludzie ci dbają raczej, aby nic w miasteczku się nie zmieniało. Bardzo szybko udaje im się zapanować nad działalnością Obareckiego, który im się całkowicie poddaje. Elita obrzydłowska to egoiści, ludzie bezwzględni, którzy w każdym działaniu upatrują własnych korzyści.
Ubodzy mieszkańcy miasteczka i okoliczni chłopi żyją natomiast w skrajnej nędzy, są niewykształceni, bezbronni wobec działań ludzi podobnych np. aptekarzowi. Z rezygnacją przyjmują swój los.