L. M. Montgomery Ania z Avonlea, bohaterka drugoplanowa; była i aktualna narzeczona Stefana Irvinga, ojca Jasia, przyjaciółka Ani.

Wygląd: Pomimo upływu lat wciąż pozostała piękną, wesołą kobietą, o marzycielskim wyrazie twarzy.

Życiorys: Jest starsza od Ani Shirley o ponad dwadzieścia lat. Ze Stefanem Irvingiem znała się od dzieciństwa i "od zawsze" było wiadomo, że się pobiorą. Dwadzieścia pięć lat wcześniej zaręczyli się. Ale panna Lawenda była kokietką, lubiła flirtować i wzbudzać zazdrość w Stefanie. W końcu on tego nie wytrzymał, pokłócili się i pan Irving wyjechał. Panna Lawenda jednak nie wyszła za mąż, zamieszkała na uboczu, w Chatce Ech. W czasie trwania akcji bohaterka spotkała się ponownie ze swym byłym narzeczonym, odbyły się zaręczyny, a potem ślub.

Charakterystyka: Bohaterka jest "pokrewną duszą" Ani ze względu na swą wrodzoną dobroć, łagodność, szlachetność, skłonność do "wyobrażania sobie" i poetyzowania. Po zerwaniu z narzeczonym - jedynym mężczyzną, którego kochała - nie zgorzkniała w swej samotni (Chatka Ech leżała na uboczu), lecz zachowała młodzieńczy wdzięk i świeżość. Pozostała wierna swej pierwszej miłości i za to spotkała ją nagroda - po latach "królewicz" wrócił i poprosił ją o rękę. Panna Lawenda już wcześniej poznała i pokochała Jasia, a on odpłacił jej tym samym, więc do szczęścia całej trójki nic nie brakowało.

Rola w utworze: Panna Lawenda jest sympatyczną starą panną, mieszkającą wraz ze swą służącą, w odosobnieniu w Chatce Ech, przyjaciółką Ani. Jest jedną z tych kobiet, które zakochują się tylko raz i są wierne swej miłości do końca. Za to otrzymują nagrodę, marzenia urzeczywistniają się: ukochany powraca i oboje rozpoczynają wspólne szczęśliwe życie.